Такава е статистиката от Световната здравна организация.
Вече ни стана навик, да не кажем всекидневие, да се говори и пише за лекарски грешки. Разбира се, всичко това е плод не толкова на емоции, колкото на зачестилите напоследък лекарски гафове, или медицински пропуски, или както искате ги наречете. Но фактите си остават и за жалост отишлите си от този свят заради лекарска небрежност няма никога да се върнат. Със сигурност много от нас и от тях -лекарите, са си направили изводите. Със сигурност никой от нас не би искал да се повтори злокобната серия от края на миналата година, когато една след друга умряха няколко родилки. Дали ще можем да си върнем доверието в лекарското съсловие? Остава да се надяваме на техния професионализъм и хуманност. Дори се забелязват първи стъпки по отношение контрола на докторите и повишаване на квалификацията им. Но и тази инициатива стартира със скандал – Лекарска камара или Акредитационен съвет? За това – малко по- късно. А сега да погледнем каква е ситуацията с лекарските гафове В световен мащаб.
ДОРИ В СТРАНИТЕ С РАЗВИТА МЕДИЦИНА ВСЕКИ ДЕСЕТИ ПАЦИЕНТ Е ЖЕРТВА НА ЛЕКАРСКА ГРЕШКА
Това, което Световната здравна организация сочи като статистика, е толкова чудовищно, че на пръв поглед човек не може да си го представи – от действията на лекарите хората умират 33 хиляди пъти по-често, отколкото от самолетни катастрофи. И дори в страни с развита медицина всеки десети пациент е жертва на лекарска грешка. Невероятно, но факт! Например в САЩ през 2010 г. от докторски грешки са пострадали 180 хиляди човека, в Канада – 24 хиляди. Великобритания влиза в този списък със 70 хиляди жертви на медицината, а Германия признава 100 хиляди лекарски грешки. Дотук – добре. Те поне си „признават“. А какво се случва при нас, на Изток? Пак е по-различно. Уж след всеки скандален случай, особено ако приключи със смърт, нещата се поразмърдват. Наказват или уволняват, или отнемат лекарски права за някакви месеци. Но все още не сме станали свидетели на осъден доктор за голяма издънка. Да, водят се тук-там дела, точат се с години, приключват с някакво порицание. И толкова. На нашия съд му е трудно да осъди убиец, а какво остава за лекар. Всичко е доста объркано все още. Но, както се казва, има и по-лошо. В Украйна например статистиката за медицински грешки била „нулева“. Там лекарите, които допускали грешки, и то фатални, уговаряли роднините да не се прави аутопсия, т.е. като няма аутопсия, каквото каже докторът – това е вярното.
НОВА КОНЦЕПЦИЯ ЗА ПРОДЪЛЖАВАЩО ОБУЧЕНИЕ НА ЛЕКАРИТЕ ЩЕ „БОРИ“ ГАФОВЕ
След като Българският лекарски съюз (БЛС) представи тази своя нова концепция пред Народното събрание, си структурира и т.нар. Акредитационен съвет. А на 9 февруари се проведе учредителното му събрание. И както се прави на всяко учредително събрание, си избра ръководство с председател д-р Юлиан Йорданов -зам.-председател на Лекарския съюз.
БЛС обеща с този нов свой проект да изпълни със съдържание функциите, които изпълнява Лекарската камара в други европейски страни.
Да се надяваме, че това е началото на края на докторските безобразия. И че освен продължаващо обучение и квалификация, ще се извършва и строг контрол. Но дотук се стигна пак чисто по български със скандал. Не че е толкова важно за нашите читатели, но и в докторските среди се поразгоряха страсти, които не могат да бъдат причислени към достойното поведение, но може да доведат до добри резултати. Нали уж в спора се ражда истината.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!