Симпатичното животинче е доста загадъчно – трудно можете да го срещнете в гората, още по-трудно – да го погалите, защото при съмнение за заплаха веднага се наежва. Бодлите на таралежа всъщност представляват видоизменена козина и те са единствената му защита от хищните животни. С малките си размери не може да се съпротивлява дори на куче, камо ли на вълк или лисица, но когато се наежи и свие на кълбо, образува една гъста и непробиваема броня около себе си.
Природата не е била много милостива към дребното животинче, защото бодливото му снаряжение е доста тежко, независимо че бодличките отвътре са кухи. Това е причината таралежът да се движи бавно и тромаво и когато усети, че някой го е надушил, да се спасява, като кривва в шубрака, а не да тича бързо като заека. Впечатлението, че използва бодлите си да си пренася ябълки, круши и гъби до скривалището си, е създадено от приказките за горските животни, където Ежко Бежко е чест герой.
Знаете ли още, че…
Камилата има способността да си повишава телесната температура, за да стане по-висока от околната и така се чувства добре дори и в най-голямата горещина. Човешкият организъм няма подобен естествен начин за терморегулация.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!