- Противозачатъчни хапчета и други методи за предпазване от нежелана бременност
- Кой контрацептивен метод е най-добър?
- Как противозачатъчните хапчета променят съсирването на кръвта? Оралните контрацептиви представляват ли неприемлив риск за здравето?
-
Странната истина за противозачатъчните хапчета
- Как противозачатъчните хапчета променят мозъка
- Как да намалите риска от тромбоза, когато приемате противозачатъчни хапчета
- Рискови фактори за образуване на кръвен съсирек и тромбоза
- Ефектът на хормоните върху кръвоносните съдове
- Кога е необходима консултация с флеболог?
- Как да се подготвите за прием на противозачатъчни
- Предотвратяване на тромбоза при продължителна употреба на противозачатъчни
- Кратък алгоритъм за тези, които планират да приемат противозачатъчни хапчета
Днес има много начини за предотвратяване на нежелана бременност с помощта на противозачатъчни хапчета. Контрацептивите са предназначени както за жени, така и за мъже.
Една от формите на женската контрацепция е прием на противозачатъчни хапчета. Какви видове хормонални и нехормонални контрацептиви могат да бъдат намерени на фармацевтичния пазар? Колко ефективни са противозачатъчните хапчета и как да ги изберете правилно? Вярно ли е че оралните контрацептиви причиняват кръвни съсиреци? За това и повече – в нашата статия.
Морални принципи, особености на възпитанието, религиозни предразсъдъци – всичко това може да формира негативно отношение към секса. Но рано или късно всяко момиче започва да прави секс и тук, като правило, страхът от нежелана бременност излиза на преден план.
Съвременните технологии позволяват да се подложите на безболезнен аборт, но физическата болка отстъпва пред тежките емоционални преживявания. Не всяка жена може да се реши да роди, защото раждането е само половината от битката; отглеждането на дете изисква значителни финансови инвестиции. Оказва се, че дори омъжените жени често се страхуват от непланирана бременност. Резултатът е отказ от секс с половинката, нарушаване на семейната хармония, недоразумения и др.
Но всъщност този проблем се решава много просто. Достатъчно е да изберете правилните противозачатъчни хапчета, които ще ви помогнат да избегнете непланирана бременност.
Противозачатъчни хапчета и други методи за предпазване от нежелана бременност
Съвременната медицина предлага на двойките ефективни начини за предпазване от нежелана бременност. Правилно подбраните контрацептиви ви позволяват да водите интимен живот без страх и ограничения и да се планира раждането на дете в момента, когато и двамата партньори са готови за това.
Плюсове и минуси на различните видове контрацепция
Различните опции се различават по цена, ефективност, лекота на използване и други важни нюанси.
Бариерна контрацепция (презервативи)
Това е най-простият, достъпен и добре познат метод за предпазване от нежелана бременност. Най-често се използват мъжки презервативи, но има и женски версии, които трябва да се поставят във влагалището преди полов акт.
Стандартните продукти са изработени от латекс. Те могат да се различават по дебелина, релеф и други параметри. Появата на контрацептив не влияе по никакъв начин на неговата ефективност, така че партньорите могат да избират въз основа на лични предпочитания.
По-скъп и по-рядко срещан тип презерватив е полиуретанът. Препоръчват се за хора с алергия към латекс. Продуктите, изработени от полиуретан, са много тънки, така че позволяват да се запази чувствителността колкото е възможно повече.
Презервативите са единственият метод за контрацепция, който допълнително предпазва от всички видове полово предавани болести с ефективност от около 98%. Ако не сте сигурни за здравето на партньора си, препоръчително е да използвате презервативи при всички видове полови контакти.
Популярният продукт обаче има значителни недостатъци:
● намалява яркостта на усещанията по време на интимност;
● може да предизвика алергични реакции;
● несъвместим с много вагинални супозитории и кремове.
В допълнение към презервативите, бариерната контрацепция включва вагинални диафрагми, цервикални капачки и специални контрацептивни гъби. Такива методи се използват доста рядко, тъй като много жени имат проблеми с правилното им поставяне във влагалището. Надеждността на тези методи е сравнима с тази на презервативите.
Хормонална контрацепция
Орални противозачатъчни хапчета
Познатите на всички противозачатъчни хапчета са най-известният вариант за хормонална контрацепция. Лекарствата се използват само при жени. Предлагат се в 2 вида: комбинирани орални контрацептиви с естрогени и прогестерон, мини-хапчета, които съдържат само синтетичен прогестерон.
В зависимост от състава, лекарствата потискат функционирането на яйчниците и процеса на овулация или действат само върху цервикалната слуз и състоянието на стената на матката, създавайки пречки за зачеването. Контрацептивите имат стриктна схема на употреба, която трябва да се спазва, за да бъде ефектът надежден и стабилен.
Противозачатъчни хапчета предимства:
● един от най-ефективните методи за предпазване от нежелана бременност;
● по-голяма свобода в интимния живот – няма нужда да се мисли за контрацепция преди всеки полов акт, ако жената спазва ежедневен прием на хапчета;
● премахване на хормонален дисбаланс и свързаните с него проблеми: акне, болезнена менструация и др.;
● профилактика на рак на яйчниците, миома на матката и някои други гинекологични заболявания при продължителна употреба на контрацептиви.
Потискането на овулацията и контрацептивният ефект на оралните контрацептиви са напълно обратими. Ако една жена спре да приема хапчетата и планира да има дете, в повечето случаи желаната бременност настъпва през първите 12 месеца след спиране на лекарството.
Таблетните контрацептиви обаче не са лишени от своите недостатъци. Основният недостатък е високата честота на нежеланите реакции. Те включват повишено съсирване на кръвта, повишен риск от сърдечно-съдови патологии, вероятност от развитие на депресия и други негативни промени в тялото.
Не по-малко значими недостатъци:
● приемането на хапчета изисква висока организация и отговорност от жената;
● приема на противозачатъчни хапчета може да е несъвместим с други лекарства;
● оралните контрацептиви не предпазват от инфекции, предавани по полов път;
● лекарствата имат доста голям списък от противопоказания.
Други видове хормонални контрацептиви
Лекарствата с контрацептивен ефект могат да се въвеждат в тялото не само под формата на таблетки.
Алтернативни опции:
1. Интрамускулни инжекции. Инжекциите се правят всеки месец или веднъж на всеки 3 месеца, в зависимост от състава на лекарството. Това е удобен и надежден метод, който премахва необходимостта жената постоянно да мисли за приема на хапчета. Основният недостатък е дългосрочното възстановяване на плодовитостта. Зачеването е възможно не по-рано от 9 месеца след спиране на лекарствата.
2. Хормонални лепенки. Залепват се за кожата на дупето, бедрата или раменете по удобен за жената начин. Използвайте по един пластир всяка седмица в продължение на 3 седмици, след което е необходима почивка от 7 дни и цикълът се повтаря. Методът се използва доста рядко, тъй като пластирите могат да се отлепят, а също така се виждат и причиняват дискомфорт на жената.
3. Вагинални пръстени. Пръстен с микродози хормони се монтира във влагалището, който осигурява контрацептивен ефект за един месец. Ниските концентрации на хормони и локалното действие намаляват броя на нежеланите реакции и противопоказанията. Основният недостатък е възможността пръстенът да изпадне по време на полов акт, което рязко намалява ефективността на контрацепцията.
4. Импланти. Надежден метод с най-продължителен ефект. След поставяне на подкожен имплант, който постепенно освобождава необходимите концентрации на хормони, жената е защитена от нежелана бременност за 3-5 години.
5. Спирали, съдържащи хормони. Новите видове вътрематочни устройства са покрити със синтетични хормони, които осигуряват дълготраен контрацептивен ефект. Най-известният вариант е IUD Mirena, който издържа 5 години.
Нехормонални вътрематочни устройства
Вътрематочното устройство е малко медицинско устройство, което се вкарва в маточната кухина от лекар и остава там няколко години. Има специално покритие, което променя състава на слузта и нивото на киселинност в шийката на матката. Поради това сперматозоидите не могат да пътуват по-нататък, за да оплодят яйцеклетката, и зачеването не настъпва.
Нехормоналните видове включват съдържащи метал, които имат 3 варианта на покритие:
1. Медта е класически материал, който осигурява надежден контрацептивен ефект, но по-често причинява нежелани реакции и може да доведе до възпаление в гениталния тракт.
2. Среброто е материал, който има по-силен контрацептивен ефект и допълнителен антисептичен ефект, поради което много по-рядко причинява странични ефекти.
3. Златото е инертен материал, който не провокира алергични реакции и се препоръчва за жени, които не са подходящи за други видове метални спирали.
Вътрематочните спирали с метално покритие са удобен метод за контрацепция, който предпазва от бременност поне 5 години. Те не изискват никакви манипулации от жената, така че можете да забравите за проблемите с контрацепцията и да се насладите на интимния си живот. Нямат системен ефект върху тялото и не засягат репродуктивната функция на яйчниците. След отстраняването им жената ще може да забременее.
Нехормоналните спирали обаче имат доста недостатъци, които трябва да запомните:
● подходящи са само за раждали жени, тъй като при нераждали жени спиралата се закрепва много трудно поради малкия размер на матката;
● в началото на употреба много пациенти се оплакват от по-обилна и болезнена менструация от обикновено;
● не предпазват от инфекции, предавани по полов път;
● понякога спиралите изпадат;
● продължителното използване на спирала увеличава няколко пъти риска от възпалителни заболявания на матката.
Хирургическа контрацепция (стерилизация)
Стерилизацията е най-радикалният и ефективен метод за тези, които са твърдо решени да нямат повече деца. Операцията може да се извърши по медицински причини, ако човек има генетични патологии и други противопоказания за репродуктивната функция. Според личните убеждения стерилизацията се извършва при навършване на 35 години или при две деца.
Основното предимство на метода е надеждността, тъй като вероятността от бременност след операция е близо до нула. Сред недостатъците са необходимостта от анестезия и инвазивни манипулации, наличието на рехабилитационен период и условната необратимост.
При мъжете операцията се състои в лигиране на семепровода (вазектомия), след което спермата не навлиза в еякулата и оплождането на яйцеклетката е невъзможно. Вазектомията се извършва чрез минимален разрез в скротума и не засяга външния вид или функцията на гениталиите.
Ако след време човек промени решението си, има възможност за реконструктивна операция, но тя не винаги е успешна. Колкото повече време е минало от стерилизацията, толкова по-малка е вероятността за възстановяване на плодовитостта.
При жените операцията е по-сложна, тъй като манипулациите се извършват в тазовата кухина:
● поставяне на клипси (скоби) на фалопиевите тръби;
● пресичане и лигиране на тръби;
● пълно отстраняване на фалопиевите тръби (обикновено се извършва по медицински показания при сериозни гинекологични заболявания).
В повечето случаи женската стерилизация се извършва лапароскопски, за да се избегне оставянето на голям белег на предната коремна стена. Също така е възможно да се извършват манипулации чрез вагинален достъп, след което няма да останат следи по кожата.
След затягане или завързване на тръбите има малък шанс за възстановяване на плодовитостта. Успехът на повторна операция зависи от много фактори, така че лекарят не може да даде гаранции. Ако пациентката е със запазена матка и няма медицински ограничения, е възможно използването и на други видове асистирани репродуктивни технологии.
Кой контрацептивен метод е най-добър?
Изборът на метод на защита е индивидуален, така че на този въпрос не може да се даде еднозначен отговор. Ако цената и лекотата на използване са основните ви притеснения, презервативите са най-добрият залог. Това е най-добрият вариант за хора, които често сменят сексуалните си партньори и искат да се предпазят от полово предавани болести. Освен това те не влияят на плодовитостта, така че ако желаете, можете да планирате зачеването по всяко време.
Ако основното за една жена е комфортът и надеждността, се препоръчват различни видове хормонални средства. Най-ефективни са оралните контрацептиви, които не са твърде скъпи, лесни за употреба и ви позволяват да не разчитате на партньора си за предотвратяване на бременност. За продължителен ефект можете да обмислите инжекции или имплант.
Видове противозачатъчни хапчета
Те се разграничават по различни критерии. Да дадем примери.
— По състав:
• Комбинирани орални контрацептиви. • Хормонални (съдържащи хормони) лекарства. Съдържат прогестин и естроген.
• Прогестин орални контрацептиви. Това също са хормонални (съдържащи хормони) лекарства. Те съдържат само прогестин.
• Нехормонални контрацептиви.
— Според съотношението на естроген и прогестин в комбинираните орални контрацептиви биват:
• Монофазни.
• Двуфазни.
• Трифазни.
При монофазните препарати съотношението на естроген и прогестин остава непроменено във всяка таблетка, но при дву- и трифазните препарати то се променя в зависимост от фазата на менструалния цикъл.
Нехормонални контрацептиви
Известни също като спермициди. Една от възможните причини за използването на тези средства е липсата на редовен сексуален живот. С други думи, такива таблетки могат да се използват „при поискване“.
Спермицидите се инжектират във влагалището и действат локално. Контрацептивният ефект на спермицидите е по-слаб от този на лекарствата, съдържащи хормони.
Посткоитални хапчета
Отделна група лекарства са контрацептивите, които се използват за спешна контрацепция през първите три дни след интимността. Имат хормонален и нехормонален характер. Предназначени са за еднократна употреба след полов акт.
Избор на правилното хапче
Как да изберем правилните орални контрацептиви ? Трябва да избирате такива продукти заедно с гинеколог.
При назначаване лекарят:
• събира анамнеза;
• определя фенотипа на жената (хипер-, хипоестрогенизъм, хиперандрогенизъм и др.);
• оценява състоянието на млечните жлези, кожата, косата;
• измерва тегло, ръст, кръвно налягане;
• събира друга необходима информация.
Освен това се извършват лабораторни и инструментални изследвания.
Диагностичните процедури могат да включват:
• цервикална цитонамазка за онкоцитология;
• ултразвук на тазовите органи;
• ехография на млечни жлези (на възраст над 40 години – мамография);
• измерване на кръвното налягане.
При наличие на обременена соматична анамнеза се извършва подходящо допълнително изследване, последвано от консултация със сродни специалисти.
Въз основа на получените данни се избират противозачатъчни хапчета. Някои от изследванията се повтарят редовно (честотата се определя от лекаря), дори ако жената няма странични ефекти или отрицателни последици.
Противозачатъчни хапчета ползи
Може да изглежда, че отговорът на въпроса „Защо са необходими противозачатъчни хапчета“ е очевиден: за предотвратяване на нежелана бременност. Вярно е, но не е и само за това. Лекарите могат да предписват хормонални контрацептиви и за терапевтични цели. Сред патологиите, за които могат да се използват такива лекарства са:
• повтарящи се кисти на яйчниците и синдром на поликистозни яйчници;
• някои доброкачествени тумори на яйчниците;
• апоплексия на яйчниците;
• повишени нива на мъжки полови хормони;
• някои кожни проблеми (акне);
• прекомерно окосмяване.
• обилна менструация;
• ендометриоза.
При жени в пременопауза такива лекарства могат да се предписват за лечение на остеопороза и менопаузални нарушения.
Противозачатъчни хапчета странични ефекти
Както повечето лекарства, противозачатъчните имат странични ефекти. Те могат да варират в зависимост от конкретното лекарство. Наличието или отсъствието на странични ефекти при дадена жена зависи от редица фактори, включително индивидуалните характеристики на нейното тяло.
За да намалите вероятността от нежелани ефекти, е препоръчително да изберете лекарство по препоръка на специалист. Ако възникнат нежелани реакции, трябва незабавно да ги съобщите на вашия лекар.
Ето някои примери за възможни странични ефекти на комбинираните орални контрацептиви :
• артериална и венозна тромбоза;
• кожен обрив;
• нередовно кървене от матката;
• главоболие;
• гадене;
• подуване на млечните жлези;
• наддаване на тегло;
• промени в настроението и либидото.
Основният страничен ефект от спермицидите е нарушаване на вагиналната микрофлора при честа употреба.
Противозачатъчни хапчета и бременност
Сред въпросите, които могат да се чуят, когато става дума за контрацептиви, са въпроси, свързани с бременността. Ето някои от тях.
Възможно ли е да забременеете, докато използвате противозачатъчни хапчета?
Да, ако се използват неправилно. Ако жената стриктно спазва препоръките на лекаря, ефективността на хормоналните противозачатъчни хапчета е толкова висока, че вероятността от бременност е изключително ниска. Бременност може да настъпи, ако например:
• времето за прием на контрацептивите се е изместило с няколко часа;
• жената е пропуснала доза в определен ден от началото на менструацията и/или е избрала грешен ден, в който да започне да приема лекарството;
• жената приема други лекарства, които отслабват ефекта на контрацептивите.
Други причини, които могат да намалят контрацептивната ефективност на хормоналните лекарства, включват повръщане и редки изпражнения.
Що се отнася до спермицидите, например, препаратите на базата на бензалкониев хлорид лесно се унищожават от почти всякакви химикали, включително сапун и душ гелове. Следователно не трябва да миете или напоявате вагината със сапунена вода два часа преди и два часа след полов акт; външния тоалет на половите органи трябва да се извършва само с чиста вода.
Влияят ли противозачатъчните върху способността за зачеване след спирането им?
След спиране употребата на контрацептиви жените напълно възстановяват своя цикъл. Зачеването може да настъпи още в следващия цикъл след спиране на оралните контрацептиви. Много зависи от възрастта на жената, характеристиките на тялото й, конкретния продукт, дозировката и продължителността на употреба.
Как противозачатъчните хапчета променят съсирването на кръвта? Оралните контрацептиви представляват ли неприемлив риск за здравето?
Хормоните, които съставляват оралните контрацептиви (като техните естествени аналози), работят на генетично ниво: те проникват в ядрата на клетките и там директно комуникират с ДНК – по-специално с онези части от веригата, които са отговорни за съсирването на кръвта. Много жени никога няма да забележат това, но ако някои от тях са генетично предразположени след време може да имат разширени вени или тромбоза.
Какво трябва да знаете преди да започнете да приемате противозачатъчни хапчета?
От 60-те години на миналия век оралните контрацептиви непрекъснато се подобряват. Първите лекарства съдържаха неприлично високи, според съвременните стандарти, дози хормони, поради което бързо спечелиха слава като доста опасни. Новите поколения таблетки се използват безстрашно не само по предназначение, но както вече стана ясно и за медицински цели. Концентрацията на активните вещества в тях е намаляла 5-10 пъти, заради което обикновено не се наблюдават забележими странични ефекти: няма внезапно наддаване на тегло, няма намалено сексуално желание, няма пристъпи на безсъние, за които са критикувани предишните поколения орални контрацептиви.
Но контрацептивите също имат невидим фронт на работа: всички хормони са необходими на тялото за решаване на много проблеми и не могат конкретно да изпълняват само една функция. Например, прогестеронът (той и неговите аналози са част от оралните контрацептиви) засяга не само овулацията, но и концентрацията на факторите на кръвосъсирването. Природата е измислила това, за да помогне на жената да избегне загуба на кръв по време на раждане.
Системата за кръвосъсирване е необходима не само в този случай: ако съдовете са повредени по някаква причина, тя променя консистенцията на кръвта и превръща част от течността в плътен съсирек – тромб от протеинови нишки и прилепнали към тях клетки, които може да се използва като пластир.
За да се предотврати съсирването на кръвта, когато не е необходимо, системата е разделена на два лагера: коагулационните протеини започват процеса на образуване на съсиреци, а антикоагулантните протеини, напротив, го спират. Обикновено те са в балансирано състояние: това позволява на кръвта да остане течна, но в същото време бързо реагира на всякакви неизправности.
Нарушаването на този баланс може да доведе до сериозни последици:
• вътрешни кръвоизливи или тромбофилия (повишено съсирване, поради което се образуват кръвни съсиреци на непланирани места – например сред съдовете, които доставят мозъка с кислород).
При повечето хора системата за съсирване редовно изпитва натиск:
• благодарение на кофеина, който се съдържа не само в кафеените зърна и чаените листа, но и в повечето енергийни напитки;
• никотин, идващ от тютюна (а също и от тютюна за наргиле);
• спортни дейности, по време на които неизбежно се получава загуба на вода и кръвта естествено става по-гъста;
• някои лекарства (например диуретици и такива, които изгарят мазнини).
Коагулационната система може да издържи на отделните удари доста непоклатимо, но ако започнат да се натрупват негативни фактори, за тялото става трудно да разреди кръвта. Първоначално то ще съобщи това с чувство на тежест в краката. По-късно – разширени вени и хемороиди. В най-лошия случай такива нарушения ще доведат до тромбоемболия – внезапно запушване на кръвоносните съдове в мозъка, сърцето или други органи.
Странната истина за противозачатъчните хапчета
Сравнително наскоро учените започнаха да разбират, че мозъците на жените, приемащи контрацептиви, функционират по различен начин от мозъците на жените, които не ги приемат. Разликата се изразява в това, че някои области на мозъка се държат „като мъж“. Освен това има и поведенчески разлики. Жените, приемащи някои видове контрацептиви, не са толкова добри в намирането на точните думи, нещо, с което повечето дами обикновено не изпитват затруднения.
От друга страна, те се ориентират по-добре в пространството, както често се случва при мъжете. Но в същото време жените на противозачатъчни са по-добри в разпознаването на лица – въпреки че това е „женска“ способност.
И така, какво става?!
Вече знаем, че противозачатъчното хапче съдържа естроген и прогестерон. Но никое хапче всъщност не съдържа никакъв хормон. Това е така, защото когато се прилагат през устата, естрогенът и прогестеронът се разграждат твърде бързо, за да осигурят някаква полза. Хапчето съдържа синтетични версии на по- стабилизирани хормони, които са модифицирани, за да се предотврати това разграждане.
Всяка марка комбинирани орални контрацептиви на пазара съдържа един и същ вид синтетични естрогени, етинил естрадиол и един от осемте синтетични прогестерона, наречени прогестини. Етинил естрадиол предотвратява удебеляването на ендометриума на матката и също така предотвратява узряването на яйцеклетките, докато прогестините уплътняват слузта на входа на шийката на матката. Дори яйцеклетката да узрее и да настъпи оплождане, оплодената яйцеклетка няма да може да проникне през стената на матката.
Въпреки че хормоните са ефективни за предотвратяване на бременност, те не са идеални за нашите собствени хормони
Крайният резултат е, че тези синтетични версии имат свои собствени странични ефекти, които никога не биха се получили от естествения прогестерон.
Интернет е пълен със съобщения за акне, изпотяване и нежелано окосмяване и други странични ефекти при жени, които започват да приемат противозачатъчни. Една жена описва растеж на косми по бузите като истинска експлозия, докато друга е имала акне. Тези ефекти са добре проучени от учените и са реални: някои видове лекарства наистина имат тежки странични ефекти, особено при по-податливи жени.
Оралните контрацептиви, които са приемали 83% от американските жени, съдържат прогестини, произведени от мъжки хормони, според проучване от 2012 г.
Прогестеронът, използван в повечето орални контрацептиви, е близък роднина на нандролон, който от своя страна е известен като мощен андроген, използван също и като анаболен стероид. Съответно, за тези странични ефекти се знае от десетилетия: първият прогестин, произвеждан някога, норетиндрон, беше андрогенен.
В периода 1940-1960г. бременните жени понякога са приемали високи дози норетиндрон, за да предотвратят спонтанен аборт. Но хормонът предизвика и някои тревожни промени в телата им.
Жените все повече се сблъскват с прекомерно изпотяване, окосмяване и акне. Някои от тях забелязаха намаляване на тембъра на гласа си. Почти 20% от момиченцата, родени от такива жени, са имали маскулинизирани полови органи. Някои от тези нещастни деца трябвало да бъдат оперирани..
Днес андрогенните прогестини са много по-малко андрогенни. Дозите в противозачатъчните са станали много по-ниски и те обикновено съдържат синтетичен естроген, който отменя много от „мъжките“ ефекти.
Експертно мнение
„Тези прогестини, чиито брой е значително намален през годините, все още са свързани с химическата структура на тестостерона. Всички производни в крайна сметка стигнаха до левоноргестрел, който стана най-използваният и добре познат от прогестините“, казва Реджина Ситрук, репродуктивен ендокринолог от Ню Йорк „Те все още са андрогенни сами по себе си, защото могат да се свързват с андрогенните рецептори.“
През годините са произведени няколко поколения прогестини. Въпреки че по-ранните са почти всички андрогенни, напоследък учените са разработили версии, направени от синтетичен прогестерон. Те обаче имат обратен ефект – често се предписват за лечение на акне или прекомерно окосмяване. Някои примери включват марките Yasmin и Ocella.
Като цяло по-старите и по-евтини марки орални контрацептиви съдържат андрогенни хормони, докато по-новите и по-скъпи марки съдържат антиандрогени.
Противозачатъчно или стероид?
Важно е да се разбере, че мощните стероидни лекарства имат ефект върху мозъка. При мъжете е известно, че андрогените по време на пубертета ремоделират мозъка. Това важи и за жените, при които относително малки количества тестостерон могат да накарат някои области да станат по-малко активни, а други да бъдат по-активни. Като се има предвид това, което знаем за силата на тези хормони, изненадващо е, че доскоро никой не беше тествал дали прогестините, направени от мъжки хормони, могат да имат ефект върху женския мозък.
„Има много изследвания на техните физически странични ефекти“, казва Белинда Плетцер, когнитивен невролог в университета в Залцбург. „Има също изследвания за емоционални странични ефекти, защото това е, от което жените продължават да се оплакват. Но много малко изследвания са разглеждали мозъка и познанието.“
Как противозачатъчните хапчета променят мозъка
Едно от първите подобни изследвания е проведено само преди осем години, въпреки че хапчетата се използват от поне 50 години. По това време Плетцер се интересува от това как мозъкът на жената се променя по време на менструалния цикъл. Но по-късно осъзнава, че изключва тези, които приемат противозачатъчни хапчета, изоставя първоначалната си идея и решава да тества ефекта на хапчето. Проучването включва мъже и жени, както такива, които приемат хормонални контрацептиви, така и такива, които не приемат.
Това, което учените откриха, беше удивително: сканирането на мозъка показа, че няколко области са по-големи при жени, приемащи орални контрацептиви, в сравнение с жени, които не ги приемат.
Проучването включва сравнително малка извадка и не прави разлика между андрогенни и антиандрогенни форми на контрацепция, така че Плетцер предупреждава срещу погрешно тълкуване на резултатите. Но други изследвания показват, че и двата вида контрацепция могат действително да променят поведението.
Оказва се, че жените, приемащи андрогенни прогестинови хапчета, са имали по-големи затруднения с гладкото говорене (способността да намират нови думи), но в същото време са имали по-добро пространствено въображение. Други проучвания показват, че жените, приемащи противозачатъчни хапчета, помнят емоционалните истории по-подробно от мъжете. В същото време те, също като мъжете, трудно разпознават емоциите. Изглежда подозрително как някои видове контрацептиви могат да маскулинизират женския мозък. Но може би най-поразителното доказателство идва от документ, публикуван през 2015 г. Този път Плетцер сравнява функционирането на мозъка на жени на два вида контрацептиви с жени, които не използват орални контрацептиви. Няколко области на мозъка са по-големи при жени, чиито хапчета съдържат по-нови, антиандрогенни прогестини. Най-важното е, че тези промени пряко влияят върху поведението.
Две области на мозъка са били особено активни: веретенообразната извивка, област с размер на грахово зърно, която обработва информация за лицето (от снимки на приятели до карикатури) и област на парахипокампуса, която е важна за разпознаване на места (като градски пейзажи). Разпознаването на лица е нещо, в което жените са склонни да бъдат добри, дори в ранна детска възраст.
Колкото по-дълго жените приемат противозачатъчни хапчета, толкова по-голямо е въздействието върху мозъка им
Въпреки това, за да се усложнят още повече нещата, всички комбинирани хапчета съдържат синтетичен естроген, който „феминизира“ мозъка. Това означава, че жените могат да изпитат феминизация и маскулинизация в мозъка си едновременно.
Никой не можеше да предвиди, че малкото хапче ще доведе до феминистка революция. Контрацептивите многократно са наричани най-великото изобретение на 20-ти век (за тях се твърди, че са отговорни за повишаването на заплатите на жените от 60-те години на миналия век).
Но противозачатъчните имат и тъмна страна
Както пише Б. Плетцер през 2014 г., когато спортистите приемат стероиди, ние го наричаме „допинг“ – счита се за злоупотреба и силно се осъжда от обществото. Но се радваме, че милиони жени приемат тези хормони всеки ден, понякога от пубертета до менопаузата.
Как да намалите риска от тромбоза, когато приемате противозачатъчни хапчета
Противозачатъчни хапчета и тромбоза са една от най-важните теми, на които определено трябва да се обърне внимание. Факт е, че днес много жени са предразположени към развитие на тромбоза (по различни причини). Затова те трябва да разберат спецификата на употребата на противозачатъчни.
Рискови фактори за образуване на кръвен съсирек и тромбоза
Да започнем с факта, че склонността към такива опасни състояния до голяма степен се дължи на наследствеността. Ако някой от близките ви роднини се е сблъсквал с тях, тогава рисковете се увеличават не значително, а десетократно.
Също така най-важните фактори са:
• тютюнопушене, особено с дълга история и в големи количества – повече от 15 цигари на ден;
• възраст над 35 години – и колкото по-голяма е възрастта, толкова по-големи са рисковете;
• неактивен начин на живот – заседнала работа и същия формат на хоби;
• наличие на наднормено тегло, особено на ниво затлъстяване;
• наличието на захарен диабет, както и други хронични заболявания;
• високи нива на холестерол и хомоцистеин;
• приемане на противозачатъчни и хормонозаместителна терапия.
Сега нека видим защо противозачатъчните хапчета са рисков фактор за тромбоза. По-точно, защо хормоналните контрацептиви могат да допринесат за развитието на тромбоза е по-правилна формулировка.
Ефектът на хормоните върху кръвоносните съдове
Хормоните влияят буквално на всички процеси и органи в нашето тяло, само че по различен начин. Например, естрогените, които се съдържат в много хормонални контрацептиви, влияят върху съсирването на кръвта. Те я правят по-плътна – това води до по-висок риск от образуване на кръвни съсиреци. Освен това някои хормонални контрацептиви влияят и на съдовия тонус.
Ако тези ефекти са подсилени от други провокиращи фактори, тогава възникват рискове от следните усложнения:
• исхемичен инсулт;
• тромбоза на повърхностни, дълбоки вени;
• миокарден инфаркт;
• повишено кръвно налягане;
• влошаване на хипертонията и др.
Смята се, че поради влиянието на хормоните върху кръвоносните съдове, оралните контрацептиви винаги са противопоказани при жени с разширени вени. Но това не е съвсем вярно. Някои контрацептиви са разрешени при наличието на разширени вени, но само след обстоен преглед от флеболог и неговото одобрение.
Кога е необходима консултация с флеболог?
Обикновено гинекологът изпраща жена на консултация с флеболог. Но можете сами да отидете на консултация при такъв специалист.
Особено важно е да направите това, ако имате някои от следните симптоми:
• усещане за тежест, пълнота в краката;
• силно подуване през деня и вечерта;
• визуални промени в сафенозните вени – когато е видимо с невъоръжено око, че те са станали по-големи или са променили формата си;
• появата на възли във вените;
• наличието на съдова мрежа;
• болезнени усещания в краката – болка, дърпане, усукване.
Дори и да няма такива симптоми, това не означава, че всичко е наред с вените. Има редица провокиращи фактори, които значително влошават състоянието на кръвоносните съдове, но в началото заболяването протича безсимптомно. Такива фактори включват заседнал начин на живот, наднормено телесно тегло, злоупотреба с алкохол и тютюнопушене, хормонален дисбаланс от различни видове и постоянна работа на крак през деня.
Смята се, че превантивното посещение при флеболог е необходимо веднъж годишно след навършване на 30-35 години, дори и в случаите, когато нищо не ви притеснява. Но преди да приемат противозачатъчни, за много жени това ще бъде желателно или дори задължително условие.
Как да се подготвите за прием на противозачатъчни
След първоначалното посещение при гинеколог и флеболог жената трябва да премине минимален набор от прегледи. Това включва ултразвук на тазовите органи и млечните жлези, тест за съсирване на кръвта и клиничен кръвен тест. Също така е важно да се оцени нивото на холестерола, хомоцистеин, да се установят характеристиките на кръвното налягане и наличието и развитието на хронични заболявания. Добре би било да се направи и тест за генетичен риск от тромбоза, който се прави еднократно и без предварителна подготовка.
Когато всички изследвания и тестове са готови, ще трябва да отидете отново при гинеколога. Като вземе предвид наличните данни, специалистът ще избере подходящото лекарство.
Но предотвратяването на тромбоза при прием на противозачатъчни не свършва дотук. Жена, която използва такива лекарства, трябва да се подлага на периодични прегледи и внимателно да следи здравето си.
Предотвратяване на тромбоза при продължителна употреба на противозачатъчни
Когато оралните контрацептиви се приемат продължително време, рисковете от нежелани ефекти се увеличават, дори ако първоначално всичко е наред. За да изключите това, трябва да се подлагате на редовни прегледи и да водите здравословен начин на живот.
Жените, които пият такива хапчета, се нуждаят от:
• общ кръвен тест;
• проверка на нивата на холестерола и хомоцистеина;
• тест за съсирването на кръвта.
– Когато приемате контрацептиви за първи път, такива изследвания могат да се предписват веднъж на всеки три месеца (първите шест месеца). Ако всичко е наред, тогава подобни изследвания се правят веднъж годишно.
– Редовно посещавайте гинеколог – първо, също веднъж на три месеца, а след това поне веднъж годишно.
Винаги предупреждавайте лекарите за приема на противозачатъчни хапчета – преди предписване на лекарства, процедури или операции.
– Следете общото здравословно състояние и дръжте под контрол хроничните заболявания.
– Водете здравословен, сравнително активен начин на живот – с правилно хранене, балансирана диета и умерена физическа активност.
– Ако е възможно, избягвайте прекомерната физическа активност. Например, ако една жена прекарва цял ден на крак, това е не по-малко вредно от воденето на заседнал начин на живот. Винаги трябва да се фокусирате върху баланса и здравословното съотношение. Много е важно да се движите, но да не се претоварвате – например не вдигайте тежки предмети, не ходете, ако краката ви са много уморени или подути.
– Следете показателите за теглото – те трябва да останат в рамките на здравословен ИТМ, без резки скокове (както наддаване, така и загуба).
– Пийте достатъчно вода всеки ден.
Ако има допълнителни предписания от флеболог – например той предписа венотоници при прием на хапче анти бебе, тогава те също трябва да се спазват. Много е важно в този случай и двамата лекари – флебологът и гинекологът – да работят заедно, тоест да разбират състоянието на пациента. Всеки от тях трябва да знае какво предписва другият и по какви причини.
Кратък алгоритъм за тези, които планират да приемат противозачатъчни хапчета
За да се сведат до минимум рисковете от тромбоза (и не само), жената трябва:
• посети гинеколог и флеболог;
• да премине предписания преглед;
• да вземе рецепта за лекарството от гинеколога;
• да зададе на лекаря всички необходими въпроси, ако има такива;
• да прочетете подробно инструкциите на лекарствата;
• да пие лекарството, следвайки инструкциите и препоръките на гинеколога;
• да следи състоянието си и при необходимост да потърси медицинска помощ;
• да се подлага на редовни прегледи (според схемата, предложена от гинеколога);
• да води здравословен начин на живот.
Ако лекарят не е установил никакви противопоказания, правилно е избрал противозачатъчното и самата жена не нарушава правилата и следва всички препоръки, рисковете от нежелани последствия ще бъдат минимални. Разбира се, никой не може да предвиди индивидуалната реакция на тялото. Но ако това се случи, трябва да се свържете с гинеколог – след допълнителни изследвания (те не винаги са необходими), той ще промени лекарството и ще ви помогне да изберете правилния.
Източници: theconversation.com, www.sciencedirect.com, www.nature.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!