Чревната микрофлора (или чревен микробион) се отнася до всички микроби в червата, които действат като отделен орган, който е от решаващо значение за човешкото здраве
Чревната микрофлора е съставена от бактерии, микроби и гъбички, които приблизително тежат колкото мозъка на възрастен човек. С увеличаване размера на мозъка, се увеличава и чревния микробион. Това все още кара учените да правят връзка между чревното здраве, мозъчната активност и благосъстоянието на целия организъм.
Знаете ли, че поради тясната връзка между червата и мозъка, дисбалансът на микрофлората в червата може да доведе до проблеми с паметта и дори тревожност?
Нашите черва са дом на много бактерии, известни като чревна флора. Въпреки че важността им не е призната от дълго време, сега е доказано, че чревната микрофлора е от решаващо значение за регулирането на храносмилането и метаболизма, както и за силата и добрата работа на имунитета.
В здравото тяло тази група полезни бактерии регулира рН-то на храносмилането и от своя страна създава защитна бариера срещу инфекции, които водят до заболяване.
Въпреки това, поради лошо хранене, честа употреба на антибиотици и стрес , тяхната дейност може да бъде нарушена, създавайки дисбаланс , който застрашава човешкото здраве.
Последствията от това могат да се проявят като набор от реакции, които в началото може да изглеждат незначителни, но с течение на времето е възможно да се превърнат в хронични проблеми, които са трудни за лечение.
Признаци, че чревната микрофлора е извън контрол
1. Микрофлора и проблеми с храносмилането
Тъй като бактериите живеят и растат в червата, дисбалансът им причинява негативни реакции в храносмилателната система.
Това се случва, защото вредните микроорганизми могат да се размножават неконтролируемо. Така те започват да влияят на процесите, които са отговорни за разграждането на храната и усвояването на хранителните вещества.
В резултат на това количеството киселина и токсини в стомаха се увеличава, което от своя страна води до следните неприятни симптоми:
✔ газове и метеоризъм;
✔ подуване на корема;
✔ стомашни киселини;
✔ киселинен рефлукс;
✔ дуоденални язви;
✔ гастрит;
✔ диария;
✔ запек;
✔ синдром на раздразнените черва.
Здравият чревен микробиом контролира здравето на червата, като комуникира с чревните клетки, смила определени храни и предотвратява полепването на болестотворни бактерии по стените на червата.
2. Проблеми с паметта
Въпреки че мнозина не знаят за това, нашите черва имат тясна връзка с мозъчната дейност и следователно дисбалансът може да причини негативни реакции в когнитивните процеси.
Чревната микрофлора участва в производството на няколко важни невротрансмитери и когато нейният баланс е нарушен, това може да доведе до проблеми с паметта, тревожност и други симптоми, които засягат мисловните процеси.
3. Липса на важни хранителни вещества
Добрите бактерии в червата са от съществено значение за правилния синтез на витамини, минерали и други хранителни вещества, от които се нуждаем.
Ако излязат извън контрол, стават вредни, храносмилателните процеси се забавят и способността на човешкия организъм да усвоява оптимално хранителните вещества намалява.
В началото е трудно да се забележи, защото тялото ни съхранява хранителни вещества, но след това се появяват редица симптоми, които показват ниски нива на важни хранителни вещества.
Ето най-често срещаните видове този дефицит:
✔ витамини D, K, B7 и B12;
✔ минерали магнезий и калций.
4. Кожни проблеми
Има много вътрешни и външни фактори, които са свързани с нарушения, които засягат здравето на кожата .
Чревното здраве е особено тясно свързано със състоянието на кожата, като се има предвид важната роля на червата в отстраняването на токсините и усвояването на хранителните вещества.
Наличието на някое от следните кожни заболявания може да показва проблеми с дисбаланса на чревните бактерии:
✔ акне;
✔ розацея;
✔ псориазис;
✔ екзема.
5. Автоимунни заболявания
Автоимунните заболявания се класифицират като хронични, защото тялото атакува себе си в опит да се пребори с елементи, които погрешно възприема като опасни.
Това затруднява диагнозата и лечението, главно защото първоначалните симптоми често се бъркат с някои често срещани дребни проблеми.
Въпреки че има много причини за появата на подобни заболявания и те трябва да бъдат анализирани от експерт специалист, не трябва да се изключва възможността те да са свързани с проблеми с чревната микрофлора.
Ето само някои от тези заболявания:
✔ ревматоиден артрит;
✔ автоимунен тиреоидит (тиреоидит на Хашимото);
✔ възпалително заболяване на червата
✔ целиакия (непоносимост към глутен);
✔ диабет тип 1.
6. Хроничен стрес
Стресът е емоционален дисбаланс, който обикновено се причинява от много вътрешни и външни фактори.
Докато някои стресови ситуации не могат да бъдат избегнати, те могат да възникнат и като реакция на дисбаланс на чревните бактерии.
В тези случаи се повишава нивото на хормона кортизол, който заедно с токсините потиска производството на хормони, отговорни за доброто ни настроение.
Моделът на хроничен стрес, при който се появяват рецидиви, въпреки предприемането на необходимите стъпки за борба с него, е ясен знак за нездравословни черва.
Ако забележите някой от тези проблеми, значи не е късно да подобрите хранителните си навици и да подредите така важната за нашето здраве чревна микрофлора.
Започнете да се храните правилно, избягвайте токсините – тези прости препоръки ще ви помогнат да си спестите сериозни проблеми.
Източник: ayzdorov.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!