Преди около два месеца у нас беше създадено национално представителство на Европейския мозъчен съвет. Зав.-клиниката по неврохирургия в болница „Пирогов“ доц. Николай Габровски смята, че това ще даде на хората реална картина за мозъчните заболявания в България. Те са доста широк спектър и са свързани с депресия, безсъние, тревожност, главоболие.
За победен път ще акцентираме на нарушението на мозъчното кръвообращение и неговото най- сериозно последствие – инсулта.
Става дума за иновативна технология с платинени спирали, по която в момента работи българо-итапиански екип и която се прилага за първи път в „Пирогов“. Първите няколко операции се извършиха с участието на д-р Луиджи Делайе, който е сред водещите специалисти в тази област в Италия. Тази нова технология е създадена преди 11 години от неговия сънародник Гидо Гулиелми. От българска страна участие взеха доц. Николай Габровски и д-р Валери Гелев – шеф на отделението по интензивна кардиология.
Най-често срещаната малформация на мозъчните съдове е аневризмата. По новата технология специалистите достигат аневризмата с ендоваскуларни методи. С катетър се прониква през бедрената артерия и по кръвоносната система се достига до засегнатото място в мозъка. И там вече започва разгъването на платинената спирала Слага се такова количество, което да запълни издутината. А върху мястото на кръвоизлив се образува нещо като тапа, която заздравява стената на пострадалия кръвоносен съд.
Докато не се убедим, че имаме достатъчно подготвени специалисти, ще каним колеги отвън!
Това сподели доц. Габровски и допълни, че при новия метод се работи с фина апаратура и техника, която стига до мястото. А опериращите хирурзи направляват процеса отвън, тук липсва голям хирургичен разрез. Д-р Делайе изтъкна, че няма пределна възраст за такава операция и по-скоро се съблюдават други фактори, например дали пациентът ще понесе анестезията. Специалистите посочиха рисковете, защото при всяка интервенция съществуват такива, независимо колко е нова и усъвършенствана. Специално тук най-големият риск е да не се случи спукване по време на самата ендоваскуларна манипулация. Обясниха и това, че по принцип пациенти, които оцеляват след спукване на аневризма, имат шанс чрез такова лечение да се върнат към нормален живот. А иначе нелекувана- та аневризма е като бомба със закъснител. Лекарите в „Пирогов“ вярват, че новият метод ще промени коренно ситуацията при мозъчносъдовата болест у нас.
Това е началото, а доц. Габровски се надява в бъдеще процедурата да бъде поемана донякъде от Здравната каса, засега нещата остават така.
САМО ФАКТИ!
Около 170 на 100000души годишно се разболяват от мозъчно-съдоба болест у нас, съобщи доц. Никола Габровски, а това прави около 12 000 човека. За съжаление, около 10 на сто от пациентите умират, Инсултът убива много българи, а голяма част от оцелелите остават с трайни увреждания – това прави тази болест социалнозначима. Не всяка аневризма се къса, понякога пациентите си живеят с нея без никакви обезпокоителни симптоми пояснява доц. Габровски. А клинично най-често това нарушение се проявява като кръвоизлив -в 50 на сто от случаите; в около 20 на сто води до епилепсия, а в 15 на сто – до главоболие, исхемия и други.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!