Най-сериозното усложнение е алергичен шок от упойката
Уважаеми читатели повод за тази тема е проведената на 15 ноември специална пресконференция от Центъра за професионално обучение „Хипократ“. Организаторите съобщиха, че за първи път в България ще се провежда обучение за придобиване на нова професия – асистент на лекаря по дентална медицина, информира д-р Венцеслав Стоев, замуправител на центъра. Причината според него е в преустановеното обучение на стоматологични сестри през 90-те години. И сподели, че в момента в кабинети те работят асистенти както с медицинско сестринско образование, така и такива, които са получили индивидуална подготовка от самите зъболекари.
Управителят на центъра д-р Илиана Давидова представи условията за кандидатстване – желаещите трябва да са навършили 18 години, с минимално входящо образователно ниво, което на наш език означава средно образование. Разбира се, критериите включват както физическо, така и психично здраве на кандидатите. Това ще трябва да удостоверят с медицинско свидетелство. Бяха съобщени и техническите параметри на обучението: срок от 8 месеца (4 модула). Съответно 325 часа теория и 588 часа практика, като теоретичното обучение ще се провежда три пъти в седмицата от 18 до 21 часа. На практика асистентът ще се подготвя в дентални клиники в София, с които центърът за обучение е сключил договор. Съобщава се и цената на обучението -1000 лв. и се уточнява, че ако асистентът бъде нает на работа, той може да разчита на възнаграждение от 500 до 800 лв. за 6-часов работен ден.
ОКОЛО 95 НА СТО ОТ ВСИЧКИ ХОРА ИЗПИТВАТ СТРАХ ОТ ПРЕДСТОЯЩОТО ЛЕЧЕНИЕ
Това пак са думи на д-р Венцеслав Стоев, който, както се оказа, освен зъболекар е и клиничен психолог. Дори нещо повече: той води курс по клинична психология и стоматологична практика на свои руски колеги този път в качеството му. на президент на руско-българското стоматологично общество „Хипократ“. Той посочи причините, поради които хората се страхуват от зъболекаря. А те са:
- От слуховете – разкази на други хора за неприятни усещания, които могат да бъдат или да не бъдат преувеличени; карикатури; телевизионни предавания или филми, описващи негативни очаквания.
- Страхуват се от инструментите – представата за очакващите ги процедури с използването на тези остри инструменти пред очите им или в шкафа на стоматолога.
- Болката е основният обект на страха в стоматологичната практика.
- А катастрофичните страхове – са страхът от загуба на здрави зъби, от сърдечен пристъп на стола, от алергия, кръвотечение, безчувственост след упойката която щяла да остане завинаги.
- Децата често усвояват много от страховете на своите родители или на другите деца. Често се наблюдава тревога на майката – тя може да разтревожи детето, което не знае причината за нея.
- Детските спомени са много силни и важни за възникване на страха от стоматологичното лечение, тъй като половината от изследваните пациенти обясняват, че тревогата им е предизвикана от спомен за усетена болка в детството. Същият брой хора обясняват страха си със стоматолога, с който са се сблъсквали като деца и който ги е лекувал и измъчвал според тях.
В тази връзка д-р Стоев твърди, че съществуват конкретни техники за премахване на страха, съобразени с типа характер на всеки човек, и казва, че тяхната ефективност е доказана в световната стоматологична и психотерапевтична практика. Дори вече съществува организирано психологическо обучение на стоматолози от преподаватели в Софийския университет. Д-р Стоев има доста публикации и по тази тема, а между другото в своята книга той споменава и за хипнозата в стоматологията, като пак твърди, че тя също е утвърден в световната практика психотерапевтичен метод, който има приложение в стоматологията от над 120 години. Обещаваме в следващ наш брой да потърсим по-подробни отговори от д-р Венцеслав Стоев, който, както се вижда, предлага и прилага нови методи в зъболекарската практика.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Мъката при човек преминава през три етапа | Лекува нет