Никой не подозира каква опасност ни дебне от чистите чаши и чинии!
Препарати за бързо почистване на съдове се рекламират едва ли не всяка минута по радио, телевизия и вестници. По класификация тези средства се числят към течните, почистващи средства, не подлежат на специален сертификат, който да доказва, че са безвредни за човешкото здраве. Такъв сертификат, какъвто имат геловете, козметичните средства, шампоаните. А средствата за миене на съдове получават санитарно-епидемиолоеично заключение, твърди производител, който смята, че това е напълно достатъчно.
И е така – това разрешително за производство и търговия наистина може да ви гарантира, че използвайки препарата за миене на съдове, няма да се отровите, да се увреди кожата ви и т.н. Но какво остава по ръцете, чиниите и в канализацията след измиване на поредната купчина със съдове? Длъжни сме да кажем, че за биологичното разлагане на препарата досега никой не се е сетил. Както и за това какво отива в канализацията за мръсна вода. Там, разбира се, най-често попадат вещества, които могат да причинят редица заболявания.
КАКВО СТАВА В ОРГАНИЗМА, АКО В НЕГО ПОПАДНАТ ЧАСТИЦИ ОТ ПРЕПАРАТА ЗА МИЕНЕ?
За това никой не се е сетил да направи подробно изследване. Препаратът е съставен от повърхностно активни вещества, които наистина добре почистват домакинските уреди и съдовете. Този химически препарат бързо и лесно, като Мистър Пропър, изчиства всякаква повърхност, но сам се настанява върху чистата повърхност. Й да се изчисти оттам вече е твърде сложно.
Рядко се замисляме за това колко опасни са чистите чаши и чинии миещите препарати. Еколозите обаче знаят: средствата за измиване не са безопасни за човека, те могат да предизвикат алергии, да станат причина за образуването на злокачествени тумори, могат да причинят депресия и хипертония.
ПО КАКЪВ НАЧИН МОЖЕ ДА СТАНЕ ТОВА?
Попадайки в организма на човека (и във водоема), повърхностно-активните вещества се разрушават и образуват окиси, които изгарят мембраните на клетките.
КАКВО МОЖЕМ ДА КАЖЕМ СЛЕД ТАКИВА КОНСТАТАЦИИ НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ?
По възможност да не се използват химични средства за измиване на съдовете. А ако това се наложи, измивайте съдовете старателно по три-четири и повече пъти, за да се отмият от тяхната повърхност опасните вещества.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: В съдомиялните машини виреят опасни гъбички!
Pingback: 7 лесни похвата да вдъхнете нов живот на старите мебели | ПО-КРАСИВИ
Pingback: Живот без токсини! | ПО-КРАСИВИ