Опитваме се да намерим отговор как да се лекуваме, на кого да повярваме, кога не трябва да се съгласяваме на някаква процедура или операция. Затова засегнахме и щекотливата тема за лекарствата и самолечението. Но не можем да подминем и друг един фактор, касаещ здравето ни – вярата. Защото вече и учените признаха, че вярата може да излекува човек.
Оказва се, че повечето американци 57% – са убедени, че вярата в божествения промисъл може да върне здравето на неизлечимо болен или ранен. Освен това мнението на специалистите, че е безполезно по-нататъшно лечение, не играе никаква роля в случая. Любопитно е, че 20 на сто от медиците също не отричат възможността от чудесно изцеление. И почти всички анкетирани смятат, че лекарят няма право Да лиши роднините или самия пациент от надеждата за чудо. Защото то наистина може да се случи.
Разбира се, експертите разбират свръхестественото оздравяване по доста по-различен начин. Най-често морално неподготвени за възможната смърт се оказват жертвите на непредвидените обстоятелства – например от катастрофи или нападения. За разлика от пациентите, които години наред страдат от неизлечима болест и често се примиряват с неизбежния край, жертвите на катастрофи и прочее се надяват на неочаквано изцеление. Повече от 70 на сто от участниците в анкетата, сред които 1000 обикновени граждани и 774 специалисти (лекари, сестри и други медицински специалисти), са убедени, че пациентът и роднините му имат право да искат медиците да продължат неговото лечение.
ИМА ЛИ СВРЪХЕСТЕСТВЕНО ОЗДРАВЯВАНЕ?
Специалистите го обясняват с непрекъснатите промени във всички сфери на живота и с това, че се появиха много необясними явления, вкл. и нови болести.
„Аз съм срещал хора, които например мислят, че Бог спасява от смърт самите тях яли тези, които Той обича – казва професорът по хирургия Джейкъбс Ленвърт, един от организаторите на анкетата, – всички те искат да удължим медицинската намеса. Ние не можем да отвърнем на тези хора, че всичко това са глупости, ние сме длъжни да уважаваме техните чувства. Независимо от очевидните доказателства за неизлечимост на пациента: резултатите от рентгеновите снимки, от изследванията и т.н“. Имайки предвид, че вече сме в XXI век, такива по същество средновековни настроения изглеждат доста странни за някои.
„В днешно време сред хронично болните вярващите в чудното изцеление са не по-малко от 30-40 на сто, а сред тези, които болестта е застигнала внезапно – вярващите са около 60 на сто, казва руският психотерапевт, доктор на медицинските науки Марк Сандомирский. И на Запад, и в Източна Европа през последните години се наблюдава растеж на т.нар. епидемия от ирационалност. Към нея се отнася и вярата в свръхестественото оздравяване. Тази статистика преди всичко е свързана със съвременния начин на живот, с появяването на много необясними явления, в т.ч. и на нови болести. Резките кризи, неочакваните промени в социалния, икономическия и политическия живот често водят до това, че човек губи причинно-следствените връзки. Затова дори от напълно обичайна ситуация търси ирационален изход.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!