НАЙ-ТРЕВОЖНИТЕ ЦИФРИ!
- Над 200 милиона души в света са диабетици с доказана диагноза.
- Прогнозите се, че след 20 години броят им ще нарасне до 300 милиона.
- Диабетиците в България са между 300 и – 50 хиляди души.
- Половината от слепите хора са страдащи от диабет.
- Около 15-20 на сто от хората с повишена захар в кръвта са на възраст до 25 години.
- Около 80 на сто от пациентите с диабет втори тип са с наднормено тегло.
- Около 20 на сто от диабетиците имат развита бъбречна нефропатия.
- Всеки четвърти човек над 50 години страда от диабет
Кажете ми кое е най-слабото място при диабетиците?
Димана Тодорова – Нови пазар, Шуменско
Усложненията при диабет обикновено започват да възникват десет или петнадесет години след заболяването. В последно време обаче се установи, че около 15 – 20 на сто от диабетиците с втори тип на заболяването, вече имат ретинопатия още при откриването на болестта. Затова лекарите съветват своите пациенти да се изследват за захарна болест дори когато нямат никакви признаци за това. Защото най-сериозните проблеми при болните с диабет са свързани именно с усложненията при отделни органи в организма. Най-често възникващите са ретинопатията, при която се засяга зрението и се стига до частично или пълно ослепяване. Световните статистики сочат, че половината от слепите са именно диабетици.
- Диабетната нефропатия: това усложнение води до бъбречна недостатъчност и е причина за смъртта на около 20 на сто от диабетиците. Лечението“ на бъбречната недостатъчност е трудно, особено на фона на диабетното заболяване, да не кажем, почти невъзможно. При такива ситуации най- вече трябва да говорим за профилактика чрез диети и добър контрол върху наличието на захар в кръвта. При бъбречна недостатъчност обикновено се стига до прилагане на хемодиализа или до трансплантация, която е по-трудна при болните от диабет.
- Макроанаиопатия: това заболяване засяга сърцето и затова диабетиците често са и хипертоници. Болестта води до нарушаване на мастната обмяна на веществата и до увеличаване на лошия холестерол и на триглицеридите, които се отлагат по стените на кръвоносните съдове. Най-чувствителни са коронарните съдове на сърцето и затова в повечето случаи диабетиците развиват исхемична болест. Смъртността при диабетиците се дължи най-вече на инфарктите. Най-често инфарктът ! настъпва без болка. Появяват се само ритъмни нарушения, които могат да се свържат с много други заболявания, освен с диабета.
- Запушени артерии на краката: става въпрос за още една локализация на макроангиопатията, поради която се запушват артериите на краката. При пълно запушване се развива гангрена. Това заболяване се лекува много трудно и в повечето случаи се стига до ампутация на пръстите или на краката. Профилактиката против това заболяване се състои в поддържане на оптимални стойности на захарта.
За Lekuva.net – вестник „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!