Дори доброкачествената храна може да се окаже отровна, ако проявявате алергия към един или друг продукт или дори към една от неговите съставки. Не мислете, че хранителната алергия е болест на съвременността. Разбира се, днес много повече хора страдат от неадекватна реакция към някои хранителни продукти, отколкото едно време. За това е виновна лошата екология. А също и консервантите и химикалите, с които са наблъскани повечето съблазнителни деликатеси.
Обаче извратените реакции към храната са били известни още в античността. Така например Хипократ за първи път описал епизод на непоносимост към кравето мляко. А Гален е представил случай на хиперчувствителност към козето мляко.
След Това в списъка на „неблагонадеждните“ продукти попаднали рибата и яйцата. По-нататък се присъединяват бобовите продукти, зърнените, плодовете.
А сега, както твърдят лекарите, просто не съществува такъв продукт, към който не би могла да възникне алергия при някои хора. Освен това най-разпространените хранителни алергени са добре известни. От продуктите от животински произход това са кравето и козето мляко, кокошите яйца, рибата и морските продукти.
От растителните – бобовите продукти и ядките. От зърнените – пшеницата, ръжта, ечемикът и царевицата. От плодовете и зеленчуците – всички с червен и оранжев цвят.
Хранителната алергия се лекува с диета – от менюто се изключват „опасните“ продукти. А при неефективност на този метод иди при невъзможност да се определи причината на хранителната алергия се назначават медикаменти, в т.ч. и ентеросорбенти.
Отказът от рисковите кулинарни изделия може да бъде временен. След известно време, обикновено след 2 години въздържане от забраненото лакомство, може да опитате пак.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Полезни храни при лечение на рани | Лекува нет