Кърлежите са преносители на коварния енцефалит

Тези коварни насекоми също пречат на хората да си отдъхнат спокойно сред природата. Малките паразити очакват своите жертви на клоните на дър­ветата и в тревата. Те са преносители на много опасното заболяване кьрлежов енцефалит. Излиш­но е да казваме, че като се насочите към гората, се обличайте подходящо, т.е. затворени обувки и дрехи, покриващи тялото.     Кърлежите са истин­ски лакомници. Те наблю­дават няколко часа сво­ята жертва и избират „най-вкусното“ и удобно място за ухапване. Ос­новно „предпочитат“ шията, под мишниците, слабините, вътрешната повърхност на бедрата. Най-простичкият метод за избягване на ухапване от кърлеж е постоянно да преглеждате тези основ­ни зони по своето тяло.

Ако все пак кърлежът се добере до тялото ви, като начало опитайте да го изскубнете – колкото по-дълго стои, толкова повече проблеми ще ви създаде.

Не опитвайте веднага да го измъквате, защото така ще извлечете само тялото, а отровното хо­ботче ще остане вътре в тялото ви.

Залейте го с расти­телно или камфорово мас­ло и след 15 минути го измъкнете с пинцета.   Намажете ухапаното място с йод.

Най-разпространеният метод е следният: намажете ухапаното мяс­то с масло или вазелин. Направете си примчица от конец, прихванете че­люстите на насекомото в основата му и след 5 мину­ти започнете внимателно да го измъквате. Бъдете търпеливи, процесът на извличане може да отне­ме дори цели 15 минути. Важно е да се справите, а не да бързате.

Материалът е от в-к „Доктор”

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *