Здравейте, имам поставена диагноза остър перикардит в резултат на остра вирусна инфекция, имам и хроничен бронхит. Постъпих в болница, а след 5 дни ме изписаха. Направих и два контролни прегледа, защото болката си продължаваше – сякаш имам огромна тежест в сърцето и се задържа доста време. Направиха ми само ЕКГ и казаха, че не било от сърцето, а е от мускул. Ехокардиографията показа фиброзно уплътнен перикард без излив. Отидох и на частен преглед. Там лекарят ми каза, че имам вода, около 25 мл. Нормално ли е така да ме боли постоянно? От какво може да се получи втори излив? Вече мина един месец, а състоянието ми не се подобрява.
Христо Колев – Сливен
Ако имате сраствания след прекарания перикардит, е нормално да има и болки. Очаква се с времето да намалеят. Перикардитът е възпаление на перикарда (сърдечната торбичка). Често това води до събиране на течност, наречено перикарден излив.
Причините могат да бъдат най-различни:
- Вируси – най-честата причина за перикардит сред млади, иначе здрави хора. В тези случаи перикардитът се предшества от други прояви на вирусната инфекция (настинка, грипоподобни симптоми).
- Бактерии (включително и туберкулозната бактерия) или гъбички (по-редки причинители на перикардит).
- Инфаркт на миокарда – може да се появи няколко дни до седмици след остър инфаркт на миокарда, травма или сърдечна операция.
- Клетки от тумори в различни части на тялото (най-често бял дроб и гърда) могат да метас- тазират в перикарда, предизвиквайки дразнене и възпаление.
- Облъчване с цел лечение на тумори.
- Заболявания на съединителната тъкан – ревматоиден артрит, системен лупус ерите- матодес.
- Бъбречна недостатъчност – поради натрупването на определени токсини в тялото.
- Някои лекарства, предупреждават специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!