Имам наднормено тегло и от около 2 месеца не се чувствам добре – отпаднала съм, бързо се изморявам и имам сърцебиене. Когато се разхождам, понякога чувствам слабост в краката си, все едно съм работила 12 часа без прекъсване. Може ли тези мои оплаквания да се дължат на наднорменото ми тегло, или трябва да търся причините другаде?
Марияна Йорданова, Монтана
Затлъстяването е прекалено натрупване на мастна тъкан в организма. В зависимост от степента на това натрупване състоянието се класифицира като наднормено тегло или като затлъстяване, представляващи различни степени на здравен риск.
Затлъстяването е резултат от нарушено равновесие между енергийния внос чрез храната и разхода на енергия. Честа причина за това състояние е свръххраненето, т.е. прием на повече от необходимата за основната обмяна и за двигателната активност енергия.
Свръхконсумацията на енергийна храна може да се дължи на психологични наследствени и хормонални фактори. Известен е фактът, че хора с наследствена обремененост са предразположени в по-висока степен към затлъстяване. Дори лекото повишаване на телесното тегло увеличава заболяемостта и смъртността от метаболитни (свързани с обмяната на веществата) нарушения.
Затлъстяването е на второ място след тютюнопушенето като причина за преждевременна смърт.
В България, процентът на жените със затлъстяване е приблизително 35, на мъжете – 25, на децата и юношите – 10-12. Високостепенното затлъстяване е два пъти по-често сред жените в сравнение с мъжете.
Най-добрият подход в лечението на затлъстяването е комплексният, т.е. този, който повлиява и двете страни на енергийното равновесие – понижаване приема и увеличаване разхода на енергия. Така комплексните програми за профилактика и лечение на този здравен проблем включват промяна в начина на живот с няколко основни елементи:
- Диетични режими.
- Двигателна активност.
- Промяна в хранителните навици – правилен режим на хранене; избягване на пикантните подправки и солта, приемане на достатъчно вода и течности, ограничаване на мазнините, алкохола и простите захари, маломерни порции.
- Медикаментозна терапия и операция.
- Диетолозите са водещи при прилагаме на диетичните режими, а кинезитерапевтите – при дозирането на двигателната активност, обясняват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!