Преди два месеца реших да стана вегетарианка. Целта ми не беше да отслабвам, просто исках да престана да ям месо. Но съм чувала, че привържениците на вегетарианството са по-стройни от месоядните. Това ме зарадва. Няма да ми е излишно да сваля 4-5 килограма. Съставих си примерен план за хранене. Получи се уж леко и вкусно меню: много зеленчуци, плодове и ядки. Но се оказа доста сложно да спазвам подобно меню. Много ми се ядеше месо, постоянно усещах глад. Започнах да се дразня от всичко. Но основната изненада ме очакваше след два месеца. Реших да се претегля и резултата беше 5 килограма повече от преди да се превърна във вегетарианка. И какво се получава, вегетарианците дебелеят по-бързо от любителите на месо, така ли?
Силвия Димова, Видин
Вегетарианците със „стаж“ по принцип наистина са по-слаби, тежат по-малко от тези, които си хапват месо. Защото тяхното меню, техните ястия обикновено съдържат по-малко калории. Но при преминаването от един тип хранене на друг често се наблюдава качване на килограми. През първите седмици без месо хората се чувстват не- комфортно. Колкото и да сме увлечени от „растителните“ идеи, отказът от обичайните ястия си е истински стрес. И за да се справи човек с този стрес, започва да набляга на въглехидратите – хляб, картофи, сладкиши. Те повишават настроението. Но от тях се покачва теглото.
Другата причина е недостигът на белтъчини. С това вегетарианците най-често се сблъскват. Особено заклетите вегетарианци – тези, които не ядат нито месо, нито яйца, нито млечни продукти. При преминаване на такава храна в организма започва да постъпва значително по-малко количество протеин от по-рано. И това само след няколко седмици се отразява на състоянието на мускулната маса. Просто намалява количеството мускулна маса, а това е пряк път към качване на килограми. Защото мазнините се стопяват в мускулните клетки само по време на физическо натоварване.
Когато човек реши да става вегетарианец и освен това тренира или ходи на фитнес, пак не е много добър вариант. По-малкото калории в менюто означават по-малко сили. Те едва стигат за работа, а какво остава за тренировки. В такава ситуация организмът включва на режим икономии. Старае се да изразходва мастните запаси колкото може по-бавно. А резултатът е постепенно качване на килограми.
Затова преминаването на вегетарианско меню трябва да се прави с разум, постепенно. Ако не искате да ядете месо, поне оставете в менюто си мляко и яйца. Основа на вашата закуска, обяд и вечеря трябва да бъдат зърнените продукти, особено булгурът, както и зеленчуци като домати, зеле, листна салата, краставици. А с плодовете трябва да бъдете още по-внимателни – яжте ги в ограничени количества. В тях се съдържа много фруктоза, която приглушава чувството за насищане. И киселини, от които апетитът нараства. Ядките също не са съвсем безопасен продукт. Те засищат, полезни са, но са много калорични. Дори във вегетарианското меню ядките трябва да са само приятно допълнение. Иначе ще се натрупат сланини по ханша.
С една дума, за да възвърнете предишното си тегло, съвсем не е задължително пак да преминете на месно меню. Просто се хранете така, че да сте заситени – това ще ви даде нужните сили за отслабване, обесняват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: 4 заблуди за вегетарианството | Лекува нет
Какво значи ,е заклетите вегетарианци страдали от „недостиг на протеини“? Нима в картофите ,боба ,лещата и т.н. няма протеини? Напротив ,растителните протеини са храна от първа ръка .Освен това са много по-устойчиви и за сравнение можем да кажем ,че едно зърно може да престои и хиляда години ,докато месото започва да гние от момента на смъртта на животното . А на всичкото отгоре животинският протеин се разпада при висока температура /коагулира/ Напр. бобът е около 22% чист високо качествен протеи ,устойчив ,но без всички боклуци ,които съпровождат месото .