Във варненската болница прилагат нов, модерен метод за овладяване на състоянието и предотвратяване на инвалидизиращите последици от острия инсулт
Лекарите от УМБАЛ „Св. Марина“ използват високотехнологичното лечение, което има за цел да предотврати усложненията от прекаран инсулт.
Проф. д-р Силва Андонова, началник на Втора неврологична клиника в УМБАЛ „Св. Марина“-Варна обясни, че на всеки половин час пациент с инсулт, който е можел да бъде спасен, се инвалидизира необратимо или губи живота си, защото е бил лекуван в болница, в която не се прилага специфично диференцирано лечение при показания на съответния болен.
Мултидисциплинарният подход, приложен при пациенти с остър исхемичен инсулт води до по-добър клиничен изход от болестта.
Статистическите данни от изминалата година са стряскащи: броят на хоспитализираните пациенти през 2018 г. е 57 802. 52 205 от тях са с мозъчен инфаркт, 3 609 с вътремозъчен кръвоизлив, 551 със субарахноидален кръвоизлив. 1437 са били с неуточнена етиология. Диференцирано лечение чрез интравенозна тромболиза е проведено при 748 пациенти с остър исхемичен инсулт. Проведена е ангиопластика или хирургична интервенция при 75 болни с хеморагичен инсулт и при 94 болни с мозъчен инфаркт.
И ето я фаталната разлика – от 57 802 хора, които са получили инсулт, само 12 122 са лекувани в интензивно отделение.
През 2013-та година във варненската болница е създадено Отделение за лечение на остри мозъчни инсулти. Отделението е специализиран център с обособени легла, предлагащи интердисциплинарно лечение на инсулти чрез терапия, насочена към острия инсулт и придружена с ранна рехабилитация.
„Известни са видовете организации и структурите за лечение на острия инсулт, налице е концепция за разкриване на профилирани отделения за лечение на острия инсулт, заложени и в Националния консенсус за профилактика, диагноза, лечение и рехабилитация на мозъчно съдовите заболявания, но на практика в България все още структурирането на такива звена не е рутинна практика.“, казва проф. Андонова.
Диференцираното лечение на острия исхемичен инсулт е важно, не само защото е животоспасяващо, но и тъй като дава много добри резултати при възстановяването
Колкото по-навреме бъде откаран пациента, толкова по-скоро ще му бъде приложена интравенозна тромболиза и/или тромбаспирация и/или механична тромбектомия.
Високотехнологичният мозъчносъдов център провежда специализирано диференцирано лечение, тъй като болницата да разполага с интензивно отделение, КТ скенер 24 часа/7 дни в седмицата/365 дни в годината, клинична лаборатория и леглова база за настаняване на пациентите с инсулт. В „Св. Марина“ има обучени екипи за провеждане на лечение с rt-PA и възможност за провеждане на ендоваскуларно лечение – обособен мултидисциплинарен екип от невролог, интервенционален рентгенолог/невролог/неврохирург, анестезиолог, както и специалист – неврлолог, който ръководи терапевтичния процес.
„В резултат на непрекъснатото обучение на медицински специалисти от различни звена, в УМБАЛ „Св. Марина“ расте броят на болните с остър исхемичен инсулт, лекувани с тромболиза. От три години в Университетската болница във Варна функционира високотехнологичен мозъчно съдов център, в който се провежда и ендоваскуларно лечение на пациентите с остър мозъчно съдов инсулт.“, казва още проф. Андонова.
[box type=“shadow“ ]Проф. д-р Силва Андонова – Атанасова, д.м.н.Катедра: Нервни болести и невронауки
Е-поща: silva.andonova@mu-varna.bg
Телефон: 052/ 978 540 [/box] [tabs type=“horizontal“][tabs_head][tab_title][/tab_title][/tabs_head][/tabs]
Източник: svetamarina.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!