Една от болестите на отделителната система при жените е инконтиненция. За съжаление много жени подценяват този проблем и не се лекуват
В поредицата за медицина „Здравето в кадър“ гостува урологът д-р Богдана Попова.
Тя обясни, че заболяванията на отделителната система се срещат както при жените, така и при мъжете, но разликата е в типа заболявания, предопределени от половите различия.
Мъжете в по-ранна възраст по-често страдат от възпаления на отделителната система и стерилитет.
Основен проблеми при по-възрастните е простата – доброкачествена или злокачествена.
При жените се наблюдават възпаления, наречени цистити, бъбречно-каменна болест, инконтиненция.
Инконтинецията представлява волно и неволно изпускане на урината.
За съжаление много жени не обръщат внимание на този проблем, когато се появи и не търсят лекарска помощ, а той вече е лечим, ако бъде хванат в начален стадий, обясни д-р Богдана Попова.
В начален стадий пациентите могат да се избавят само с помощта на лекарствени средства, а на по-късен етап – чрез оперативна намеса.
Най-често проблемът инконтиненция се появява при възрастни жени, които са имали тежки раждания или имат проблеми с нивата на естрогена, който поддържа лигавицата на пикочния мехур и мускулатурата.
Обикновено се приема, че жените над 50 години страдат от инконтиненция.
При по-младите жени този проблем също се появява, дори и да не са раждали. Има пациентки, които са на 30 години и също са заболели.
Причината се крие в слабостта на съединителната тъкан.
Проблемът инконтиненция при по-младите жени е съпроводен и с разширени вени на краката, склонност към образуване на хернии, затова трябва да се въздържат от тежко физическо натоварване.
Симптоми и лечение:
При кихане и кашляне жената усеща, че бельото й се мокри с капки урина.
Това подмокряне се превръща в тенденция и жената започва да носи ежедневни превръзки, за да не зацапа своето бельо.
Най-тежката форма на заболяването е тотално незадържане на урината.
Когато се стигне до тази фаза на развитие на болестта, задължително е да се предприеме оперативна намеса.
Целта на една операция е да повдигне пикочния мехур. Ако жените са възрастни, хирурзите поставят специални стендове, защото мускулатурата е слаба и не може сама да се справи с тежестта на пикочния мехур, в който се е събрало някакво количество урина.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!