Активното лечение на камъни в бъбреците: Извънтелесно разбиване. Ендоскопско разбиване. Ретроградна интраренална хирургия. Флексибилни уретероскопи. Перкутанна нефролитотомия. Хирургия.
Камъни в бъбреците е сериозен проблем за България, защото 15% от мъжете и 10% от жените поне един път в живота си са имали камъни
В миналото лечението на камъни в бъбреците е ставало единствено чрез операция.
Съвременната медицина разполага с модерни и безкръвни методи за разбиване на камъните чрез лазери, ударни вълни и други, които позволяват камъните да бъдат отстранени без да се налага операция.
От д-р Васил Василев – специалист уролог от Центъра за урологично здраве „Urology.bg Clinic“ научаваме изключително полезна информация за лазерните и за безкръвни методи при лечение на камъни в бъбреците.
При 70% от дребните камъни, чиито размери са по-малки от 6 – 7 мм, колкото е диаметърът на уретера, се премахват спонтанно, без да се налагат други манипулации или прием на лекарства.
Онези камъни, чиито размери са по-големи и затова не могат сами да преминат през уретера, подлежат на различни методи на лечение.
Активното лечение на камъни в бъбреците става чрез:
1 – Извънтелесно разбиване
Екстракорпорална литотрипсия – най-малко инвазивен метод. С него се третират около 90% от камъните.
Препоръчва се за камъни в бъбреците под 2 см и в уретера под 1 см.
Разбиването се постига от вълни, които идват от източник, разположен извън тялото.
Пациентът е поставен върху специална маса така, че бъбрекът да се намира върху източника на вълни.
По време на третирането не се използва упойка и пациентите казват, че не усещат болка.
Фрагментите от камъни се елиминират (изпикават) спонтанно в продължение на няколко дни или седмици.
Необходимо е да се проникне в тялото, за да бъдат разбити камъните чрез помощта на агенти като лазер, ултразвук или механично въздействие.
Предимството е, че лъчите достигат директно до камъка, но пък недостатъкът е свързан с факта, че се налага използване на упойка, тъй като процедурите спадат към групата на малките операции.
2 – 1 Ретроградна интраренална хирургия
Прилага се при камъни в бъбреците или в уретера, за камъни по-малки от 2 см, когато извънтелесното разбиване е било неуспешно.
През пикочния канал се прониква, за да се достигне до уретера или до бъбрека, където се намира камъкът.
Използват се специални инструменти, наречени уретероскопи – твърди или гъвкави. Те са снабдени с оптична система, която позволява да бъде наблюдаван бъбрекът или уретерът.
При лазерното разбиване се използват специални оптични влакна, чрез които лазерният лъч се пренася през уретероскопа, за да попадне в пряк контакт с камъка.
Флексибилни уретероскопи – модерен вариант, защото те са гъвкави, а техният връх е подвижен с изкривяване почти на 360 градуса и улеснява работата на труднодостъпните места.
Лазерът е светлина и за да разбие камъка, трябва да бъде в пряк контакт с него, за да го освети.
Ако камъкът се намира на трудно достъпно място, уредът е снабден с т.нар. кошнички, които позволяват той да бъде хванат и преместен на удобно място, за да бъде разбит.
2 – 2 Перкутанна нефролитотомия
Използва се при камъни над 2 см. При този метод се прави малка дупка на кожата на хълбока, за да влезе през нея работният инструмент нефроскоп. Той работи с лазер, ултразвук или с механично разбиване.
Освен разбиване, се получава и изсмукване на фрагментите.
3 – Хирургия
Класическата хирургия се използва все по-рядко, но въпреки това не е напълно отпаднала.
Използва се, когато останалите безкръвни методи са неефективни, защото чрез хирургията може да се прави и корекция на анатомични аномалии на бъбреците.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!