При това заболяване са възпалени няколко стави, които с времето се деформират и накрая се обездвижват.
Оплаквания
- умореност, отслабнала дееспособност, температура
- болезнени стави на пръстите на ръцете, най-вече на основните стави на показалеца и средния пръст, по-рядко на крайните стави. Често двете съответстващи си стави от лявата и дясната половина на тялото болят едновременно
- болки при ръкостискане, когато костите на пръстите се притискат един в друг
- сутрин схванати пръсти за над половин час
- при ставане сутрин болки при всяко движение (болки на раздвижването)
- болки и безчувственост във всички пръсти, освен в малкия)
- подути стави за повече от шест седмици
- при свит юмрук почти не могат да се различават издатините и вдлъбнатините по костите
- болки в шийните прешлени
- появяващи се на пристъпи въртящи болки в ръцете или краката
- осезаеми възли под кожата и в близост до лактите, ставата на дланта и ставите на пръстите на ръцете, но не и върху основните стави на пръстите на ръцете
Особен признак на артрит при децата: ирит.
Причини
Все още не е ясно защо човек се разболява от хроничен полиартрит. Със сигурност обаче определена роля играе имунната система, върху която също така въздействат натоварванията и чувствата. Болните от ревматизъм винаги са твърдели, че организмът им реагира на душевните депресии с пристъп на болестта.
Признак за участието на имунната система в хроничния полиартрит са ревмофакторите. Това са антитела срещу присъщи на организма белтъчини. Те могат да послужат на лекаря като указател при поставянето на диагнозата. Доказаните ревмофактори обаче не са нито сигурен признак, че някой има полиартрит, нито пък отсъствието им със сигурност означава, че изследваният е здрав.
При хроничния полиартрит възпалената синовиална ципа отделя повече и изменена ставна течност. Вследствие на това тъканта около ставата отича и е болезнена. Синовиалната ципа гранулира и пречи на гладкото функциониране без триене. Това уврежда хрущяла. Ако предпазният хрущял липсва, „разяжда“ се и костта под него. Ставата се деформира, огъва се и накрая се схваща. При това поражения понасят и обхващащите ставата връзки и сухожилия. Понеже всяко движение е болезнено, ставите се пазят, така че накрая атрофират и мускулите.
Риск от заболяване
Не може да се предвиди дали и кога някой ще развие хроничен полиартрит. По неизвестни причини жените са засегнати поне два пъти повече, отколкото мъжете. С напредването на възрастта болестта зачестява.
Възможни последици и усложнения
Протичането на болестта е непредсказуемо. Между пристъпите на болестта някои хора в течение на месеци и години нямат оплаквания. При така наречените злокачествени форми ставите могат тежко да се разрушат още след една-две години. При някои форми на заболяването признаци на възпаление могат да покажат сърцето, белите дробове и очите. Тъй като и без това повечето болни не могат да се подлагат на големи натоварвания, обикновено сърдечната слабост остава незабелязана. 60 до 75% от заболелите деца имат монартрит, при който е засегната само една става. Те оздравяват и смущенията в подвижността им са незначителни.
Животът на болния от ревматизъм
Диагнозата „възпалителен ревматизъм“ много обременява засегнатия и неговите близки. Често това означава живот, подвластен на лекари, медикаменти, двигателни терапии и помощни средства; грози и страшният образ на инвалидността. Обременяването е толкова голямо, че често душевните причини и душевните последствия на заболяването не могат повече да се разделят. Но животът е по-лесен, когато живеете в съгласие с вашето тяло, вместо да му се противопоставяте. Опитайте се да си изработите друго отношение спрямо него. Внимавайте за езика и сигналите на тялото и му осигурявайте това, което му се отразява благотворно. Не се притеснявайте да ви помагат да се справяте с живота си. На много ревматичноболни компетентното съдействие е помогнало отново да открият, че си струва да живеят. От голяма полза може да бъде взаимната обмяна на опит и общуването със също така обременени хора в група за самопомощ.
В ежедневието
- планирайте протичането на деня така, че в болезнените фази да можете да си отделите време
- старайте се винаги да правите паузи, за да могат ставите да си почиват
- избягвайте продължителните едностранчиви пози и движения на тялото
- здравата пълноценна храна укрепва защитните сили на организма
- внимавайте за теглото си: всеки килограм отгоре трябва да се носи и от вашите стави
В работата
Да имаш работа означава финансова независимост и признаване, че можеш нещо да направиш. Ревматичноболните трябва да предприемат определени стъпки, за да продължат професионалния си живот. Обсъдете с лекаря какви са изгледите ви за бъдещето с вашето заболяване:
- най-напред обсъдете с ерготерапевт, а след това с директора или член на съвета на предприятието как можете да преустроите работното си място
- какви други възможности за работа съществуват в предприятието, в което работите понастоящем
- какви са възможностите за преквалификация
- трябва ли да се помъчите да ви бъде призната определена степен на инвалидност
Лекарят е задължен да ви консултира за възможните т.нар. рехабилитационни мерки за сметка на Здравната каса. Той може да ви изпрати за две седмици в някой център за професионално съдействие, където да откриете каква професия би била подходяща за вас. Ревматизмът е скъпо заболяване. Една тежко инвалидизирана жена, която поради своето заболяване разчита само на личния си автомобил, изразходва много повече средства. Децата, болни от ревматизъм, се нуждаят от помощно обучение; когато са на лечение, придружаващият ги родител си поема сам разноските. Трябва да се плаща за помощ в домакинството, за направата на специално конструирани мебели.
Правилно лежане
През третината от живота, която се прекарва в леглото, можете отново да разрушите това, което през деня с усилия сте изграждали. Това може да се предотврати с подходящи мерки:
- твърди матраци върху решетка от летви вместо пухени дюшеци върху пружина
- малка възглавница или руло за тила, вместо голяма висока възглавница за главата
- по възможност лежете изпънати по гръб
- никога при лежане краката да не се кръстосват един върху друг или да се поставя цилиндрична възглавница под коленните ямки: ханшът или колената могат да се схванат в това прегънато положение
Любовта
Трудно е да се дава и да се получава нежност и любов с деформирани стави и болезнено тяло. Страхът, че повече не си желан, и опасението, че нищо не можеш да направиш безпрепятствено, са врагове на потентността. И все пак трябва да направите всичко, за да не загубите този важен източник на радост от живота.
- любовта може да се прави не само през нощта. Опитайте с вашия партньор или партньорка така да се организирате, че да имате свободно време за любов през безболезнените часове на деня (обикновено по обяд)
- преди това се отпуснете в топла вана или изпробвайте какво ще се случи, ако двамата заедно вземете горещ душ
- обсъдете с лекаря какво обезболяващо средство можете да вземате преди това
- за любовта има много пози, докъдето може да се разпростре фантазията ви. Открийте заедно най-лесния начин за вашето удоволствие
- не се отказвайте от необичайното: ръцете, устните и кожата също могат да дават любов
Профилактика
Не е възможна.
Нужда от лекарска помощ
Когато настъпят няколко болестни признаци едновременно, трябва да се обърнете към специалист с допълнително звание „ревматолог“. Лекарят по общи болести обикновено има твърде малко опит в лекуването на хроничен полиартрит.
Ревматичноболните деца трябва да се водят на всеки шест до осем седмици на очен лекар. Само обстойният преглед показва дали детето спада към онези 20%, които наред с артрита развиват и ирит.
Самолечение
Преминете към пълноценно хранене.
При децата:
- опитайте се да убедите учителя, че детето може да стигне до класната стая самостоятелно без помощ
- издействайте – ако е нужно с лекарско удостоверение, детето да може да ползва училищни учебници, които да оставя в училището. Това спестява носенето на тежката ученическа чанта
- погрижете се, в случай че детето ви е затруднено при писане, то да получава работни улеснения и/или удължаване на предоставеното време
- обсъдете в групата за самопомощ проблема за помощното обучение. Може би няколко родители ще се обединят и ще си поделят разноските
Лечение
Лечебно гладуване
След около триседмично гладуване много болни чувстват значително подобрение за по-продължително време. Обикновено обаче преди това трябва да се издържи една фаза на влошаване. Много различно е след колко време старите болестни признаци отново ще се проявят. Преди да започнете лечебното гладуване, трябва да обсъдите с лекаря как и дали трябва да промените преди това дозировката на медикаментите.
Физиотерапия
За лекуване на хроничния полиартрит са подходящи следните видове физиотерапия:
- изстудяване, когато ставите са силно възпалени и горещи
- нагревки извън периодите на възпалителни кризисни пристъпи, бани, кални бани и фанго-компреси
- лечебна гимнастика
- електротерапия
Лечение с медикаменти
Базисни медикаменти
Хроничният полиартрит трябва своевременно да започне да се лекува с подходящи базисни медикаменти – въпреки възможните изразени странични действия. Тези лекарства забавят разрушаването на ставите и намаляват ревматично обусловените увреждания на вътрешните органи. Всъщност може да измине половин година, преди да се усети позитивното им действие. Редовните и внимателни контролни прегледи при това лечение са абсолютно необходими.
Лечението с базисни медикаменти може да се наложи и при децата, когато нестероидните противоревматични средства не действат в достатъчна степен.
Странични действия: Всички базисни медикаменти могат да навредят на организма. Накарайте лекаря да ви обясни вашия личен риск.
Базисни медикаменти при хроничен полиартрит – Artamin, Plaquenil, Aureotan, Quensyl, Auro-Detoxin, Resochin, Azulfidine RA, Ridaura, Metalcaptase, Salazopyrin.
Нестероидни противоревматични средства
Те са целесъобразни за кратковременно облекчаване на моментните болки при остър възпалителен пристъп и ако/или докато базисните медикаменти не притъпяват достатъчно болките и възпаленията. При децата лекарят трябва да се опита да се справи само с подобни средства.
Кортизон
Той може да облекчи ревматизма, но не и да го лекува. Лекарят трябва да го назначи, когато всички други терапевтични мерки не притъпяват достатъчно възпалението. В такъв случай всъщност той може да е много ефикасен. Имуносупресори
Тези медикаменти блокират имунната система, която при хроничен полиартрит атакува присъщи на организма тъкани. Имунопотискащите средства са целесъобразни, когато болестта протича особено агресивно и другите методи на лечение са останали безрезултатни или са дали незадоволителни резултати.
Операции
Синовектомията трябва да се извърши своевременно, за да се премахнат огнищата на възпаление. Обикновено оплакванията се подобряват дори когато след по-продължително време възпалението отново пламне. С помощта на оперативна намеса разрушените стави могат частично да бъдат направени по-малко болезнени. Ставите могат да се подменят и с изкуствени.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!