Предменструалното депресивно разстройство (PMDD) е разстройство на настроението, което се случва в определени периоди през менструалния цикъл. От предменструално депресивно разстройство страдат между 3 и 5 на сто от жените. Симптомите на PMDD са достатъчно тежки за да пречат в значителна степен на социалните и личните взаимоотношения при жените. Много от симптомите на PMDD са сходни с тези на депресията.
Основните симптоми на PMDD, които са подобни на депресия, включват:
- Интензивни чувства на нещастие
- Жените с PMDD не са в състояние да да забележат положителното в бъдещето
- Усещат се безполезни във всичко, което правят
- Имат повишена чвствителност към критика
- Внезапно може да се почувстват тъжни и отхвърлени
- Плачат много без конкретна причина
- Склонни са към конфликти с другите хора
- Имат затруднена концентрация
- Загубват интерес към ежедневните обичайни неща
- Маркирана тревожност или напрежение – усещането е изнервящ или на ръба
- Чувстват се уморени през цялото време и с по-малко енергия от обичайното
- Увеличава се опетитът им и са склонни са се хранят по-често предимно със солени и сладки храни
- Спят повече от обичайното или не са в състояние да спят
Други симптоми , които са често срещани при PMDD включват:
- Чувствителност на гърдите или подуване, главоболие, ставни и мускулни болки
- Подуване на корема или действително наддаване на килограми
- Менструален цикъл не са със същата дължина.
При PMDD симптомите се появяват една седмица преди цикъл и изчезват постепенно по време на самия цикъл. При жени с по-дълъг цикъл симптомите траят по-дълго. Най-голям риск за развитие на PMDD има при жените с анамнеза за депресия или тревожно разстройство, при такива в чиито семейство е имало човек с диагноза депресивно разстройство, при жени с анамнеза постнатална депресия. Причините за PMDD все още са неизвестни, въпреки това хормоналните промени, които настъпват по време на менструалния цикъл може да са една от причините за появата на тези симптоми. Друга причина може да са промените в химичните вещества на мозъка – като серотонин, допамин и кортизол.
Целта на лечението е да се помогне за намаляване на симптомите на PMDD и да се позволи по този начин на жените да имат нормален живот. При някои жени това става с помоща на антидепресанти. Тези антидепресанти се наричат селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) и повлияват на мозъчния химикал наречен сератонин. Проучвания доказват, че промените в диетата също могат да помогнат много. Увеличаването на приема на храни, богати на сложни въглехидрати, като например паста и ориз, както и намаляване на мазнините в храната и кофеин може да помогнат на някои жени.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Облекчаване на менструалните болки | ПО-КРАСИВИ