Аспартамът се нарежда сред най-старите изкуствени подсладители и скептицизмът над неговата безопасност не е нищо ново.
Стомашно-чревни и кожни реакции са най-често съобщаваните странични ефекти от консумацията на аспартам. Наддаването на тегло, от друга страна, не е широко докладвано. В действителност, Американската сърдечна асоциация препоръчва употребата на изкуствени подсладители вместо захар за управление на теглото. Докато изследванията продължават, няма консенсус, че аспартамът причинява наддаване на тегло.
Изкуствените подсладители и калориите
Най-голямата полза от изкуствените подсладители като аспартам е, че те са без калории. Ако обикновено консумирате много сладки храни и напитки, съдържащи аспартам – на теория – това може да ви помогне да намалите калориите. Проблемът е, че тази проста стъпка не може да ви помогне да намалите общите калории, без други промени в диетата. Класически пример е яденето на хамбургер за бързо хранене с диетична сода – това е по-малко угояващо от бургерите и сладкия хляб, но това най-вероятно ще продължава да помага за наддаването ви на тегло.
Аспартамът и наддаването на тегло
Аспартамът се използва в най-различни хранителни продукти, които хората с проблеми с теглото, често търсят за предпазване от излишните килограми. Проблемът е, че все повече хора са с наднормено тегло, което кара някои скептици да се усъмнят в предполагаемите ползи на аспартама. През 2010 година статия, публикувана във вестник „Биология и медицина“ в Йейл предполага, че подсладителите могат да увеличат апетита, като по този начин се увеличава разхода на калории. Аспартамът, по-специално, беше установено, че причинява преяждане.
Използвайте аспартам в умерени количества и се фокусирайте върху непреработените храни за дългосрочна загуба на тегло.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!