Здравословният хранителен режим и физическите упражнения са изключително важни за овладяването на диабета, но невинаги са достатъчни. Вероятно ще настъпи момент, в който лекарят ще ви изпише таблетки или инсулин, за да подпомогне контрола над нивата на кръвната захар. Запознайте се с няколко основни неща, които да очаквате.
Кой се нуждае от лекарства?
Първоначално лекарят вероятно ще се опита да ви помогне в понижаването нивата на кръвната захар, като подобри храненето ви и препоръча допълнително раздвижване, но процентът на хората, които могат да избегнат приема на медикаменти с хранителен режим и спорт, е нисък.
Ако нивата на кръвната ви захар са опасно високи, лекарят може да ви предпише лекарство и впоследствие да ви сътрудничи в усилието да ги понижите с промяна в начина на живот – може да намали или спре препарата, ако резултатите ви се подобрят. Могат да ви бъдат предписани медикаменти по-рано, ако не сте с наднормено тегло (около 10% от хората, страдащи от диабет тип 2, имат здравословно телесно тегло) или ако вече се храните правилно и спортувате редовно. Дори и да не попадате в някоя от тези категории, често срещано явление е лекарите да предписват перорални препарати като метформин още от самото начало на заболяването. Според статистиката при повечето хора диабетът е бил налице поне пет години преди поставянето на диагнозата, така че това звучи логично.
Дори да не започнете веднага с приема на лекарства, с течение на времето се стига до медикаментозно лечение. Колкото по-отдавна страдате от диабет, толкова по-трудно е да го контролирате само с хранене и упражнения.
Ами инсулинът?
Понякога е правилно да се прибегне до него от самото начало. Това е валидно, особено ако имате много високи нива на кръвната захар при поставяне на диагнозата, ако страдате от тежко бъбречно или чернодробно заболяване или се нуждаете от повече инсулин поради друг здравословен проблем или стрес. Освен това при повечето хора, приемащи едно или две перорални лекарства, когато стане ясно, че диетата, спортът и таблетките не помагат – лекарят може да реши, че е време за инсулина.
Как лекарят ми решава от какви лекарства се нуждая?
На пазара съществуват доста различни видове медикаменти, прилагани при диабет, и лекарят може да ги използва поотделно или в комбинация, в зависимост от това от каква помощ се нуждае организмът ви, за да контролира нивата на кръвната захар. Някои от тях въздействат на панкреаса, за да подпомогнат производството на инсулин, други понижават количеството захар, натрупано в черния дроб, трети намаляват съпротивата на клетките срещу инсулина, четвърти помагат на организма да отдели ударна доза инсулин по време на хранене, пети забавят скоростта, с която въглехидратите навлизат в кръвообращението след хранене. Определени медикаменти, наречени сулфанилурейни, могат да доведат до увеличаване на телесното тегло, така че лекарят ви може да избегне някои от тях, ако страдате от затлъстяване. Бъбречната функция също трябва да се вземе под внимание, защото лекарства, които биват изчиствани от организма през бъбреците като метформина, не са подходящи за вас, ако имате увреждания на този орган.
Какви лекарства са подходящи при диабет – част 2
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!