Огнената калина най-добре прочиства черния дроб + РЕЦЕПТИ

В състава на плодовете на офиката (калина) влизат белтъчини, въглехидрати, хранителни влакна, свободни органични киселини

калина Тя съдържа цял комплекс витамини и минерали, необходими на организма. В плодовете й има много калий, магнезий, фосфор, желязо и редица други макро- и микроелементи; съдържат още каротин, глюкоза и фруктоза, органични киселини, дъбилни вещества. Провитамин А в зрелите плодове е повече, отколкото в морковите, а витамин С е повече, отколкото в лимоните.

Калината се препоръчва при атеросклероза, оказва пикочогонно и кръвоспиращо въздействие. Сокът се прилага при хемороиди и гастрит с понижена киселинност. Притежава и жлъчегонни свойства. Плодовете се приемат както пресни, така и в изсушен вид. Сокът от прясна калина се препоръчва при понижена киселинност – по 1 ч.л. преди хранене.

Освен това офиката има и други ценни свойства. Плодовете й са подходящи при остри респираторни заболявания, туберкулоза, кашлица, хепатит, както и при възпалителни заболявания на женската полова сфера и климакс. Известна е и като отлично разхлабващо средство.

При запек зрелите плодове се смилат с месомелачка, смесват се в пропорция 2:1 със захар и се приемат по 1 – 2 с.л. 2-3 пъти дневно с вода.

При запор на жлъчните пътищата в течение на 1,5 месец яжте горска офика по 2 ч. ч. дневно. Настойка от плодовете се употребява като поливитаминно средство при изтощение и малокръвие: 2 ч.л. плодове се заливат с 2 ч.ч. вряла вода и киснат 1 час. Пие се на 3 – 4 приема през деня.

При възпаления на жлъчния мехур като жлъчегонно средство за повишаване на киселинността на стомаха сокът се пие по 1 ч.л. 20 – 30 мин. преди хранене.

Офиката се използва и за лечение на брадавици: кашица от сурови плодове се нанася 8 – 10 пъти на ден върху брадавиците. За през нощта нанесете и превържете болното място, а на сутринта измийте.

За да избегнете хиповитаминози, е полезна следната напитка: по 1 с.л. плодове от офика и шипки се заливат с 2 ч.ч. вряла вода, кипват се за 10 минути, киснат едно денонощие в покрит съд. Добавя се на вкус мед или захар и се приема 3-4 пъти на ден по 2 с.л.

За облекчаване на състоянието при климакс се пие настойка от пресните плодове: 200 г намачкани плодове се заливат с 1 л водка, киснат 12 дни, прецеждат се и се приема по 1 ч.л. 3 пъти на ден.

А за да забравите за всичките си болежки, пригответе следната настойка: 2 кг плодове от калина, 1 кг захар, 1 л вода и 1 л водка. Всичко се смесва и се оставя да кисне три седмици. Пие се по 1 малка чашка (до 20 – 30 грама) два пъти на ден преди хранене, може да се добавя и в чая.

Можете да си приготвите и запаси от офика. За целта използвайте зрели плодове. Ако решите да ги изсушите, може да го направите в сушилни при температура 60 – 70°С или в добре проветрявани помещения или навеси. Срокът на годност на сушените плодове е 2 години. Пресните се замразяват.

Препарати от офика не се препоръчват за малки деца и по време на бременност, както и за болни с повишено съсирване на кръвта и склонност към тромбофлебити. Не е подходяща и за хора с понижено налягане.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *