Човешкият мозък работи по-бързо и ефективно на гладен стомах, доказват последни изследвания
Чувството на глад помага на мозъка да вземе бързо правилните решения, твърдят учени от Холандия, а пълният стомах не е добър съветник – той ни прави лениви не само физически, но и интелектуално. Привържениците на различните „гладни“ диети и лечението чрез гладуване намериха неочаквана подкрепа в резултатите от изследване на холандски учени.
Ползата от сутрешната закуска се оказва спорна, поне за хората на умствения труд, твърдят изследователите. Както е известно, напоследък диетолозите почти единодушно препоръчват задължително да похапваме добре в началото на деня, за да получим необходимата ни енергия, без да не натрупаме излишни килограми. Обаче резултатите на учени от Университета в Ултрехт показват, че гладният стомах е добър съветник и ако не сме се нахранили, мозъкът работи много по-бързо и ефективно.
Спорният въпрос за ползата и вредата от закуската, като елемент на здравословното хранене е предмет на сериозна полемика, пише Дейли Мейл. Изследването е направено сред холандски студенти, като една група от тях са оставени без закуска, а на останалите е дадена възможност да хапнат добре. След това участниците в експеримента решават тестове с повишена трудност и логически задачи, свързани с вземане на решения.
За всеобщо учудване гладните студенти се справят с тестовете значително по-бързо, а а предложените от тях решения са по-разумни и правилни. За изключване на възможните грешки, тестът е повторен на следващия ден, като групите са разменени. И този път ситият стомах се оказва лош съветник – добре нахранените младежи се бавят, дават по-често грешни отговори, а гладните студенти се справят блестящо с тестовете.
Тайната на успеха се оказва в хормона грелин, който осъществява връзката между стомаха и мозъка, като събужда усещането за глад. Според медици, този хормон въздейства обратно на мозъка, като увеличава количеството на връзките в него. Вероятно на това се дължи доказаната на практика истина, че чувството на глад засилва комбинативното мислене.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!