Поддържането на активна мозъчна дейност не става само с решаването на кръстословици. Физическите упражнения подхранват нервните клетки с богата на кислород кръв и засилват производството на вещества, които подобряват паметта и умението да се концентрираме при решаване на проблеми. Ето една много ефикасна 7-дневна програма.
1-ви ден
Разходеше се сред природата
Учени от Мичиганския университет (САЩ) са установили, че паметта и вниманието се изострят с 20%, когато хората се разхождат в парка вместо по улиците на града. Природните гледки имат успокояващ ефект, позволяват на мозъка да възприеме по-успешно информацията, която му се подава за обработка. Градската среда – шумен трафик, цветни реклами, билбордове и тълпи хора – изисква да й обърнете внимание и по този начин ви разсейва от вашите собствени мисли. Същият ефект има и iPod устройството, затова оставете го у дома, за да сте по-спокойни и съсредоточени и да можете по-добре да свършите дневните си задължения.
2-ри ден
„Свържете“ се със сетивата си
Упражненията от тайчи отдавна са доказали, че подобряват баланса. Скорошно изследване на Харвардския университет (САЩ) обаче показва, че тайчи освен това може да защитава една област в мозъка, която отговаря за чувството за допир, а то се губи постепенно след 40-го-дишна възраст. Участниците в експеримента – хора на възраст от 50 до 60 години, които практикували тайчи, имали остро чувство за допир на върховете на пръстите си, равняващо се на хора на половината на техните години. Сетивността на пръстите помага в много случаи – от това да си вденете иглата, да не се изгорите от печката до това да се насладите на прегръдката на близък човек. Движенията при изпълнение на тайчи подсилват нервните пътища до пръстите на ръцете и краката, което е важно за сигурните ви движения и във всекидневието.
3-ти ден
Увеличете скоростта
Хора, които спринтират редовно по 3 минути, запомнят с 20% по-бързо нови думи от тези, които не правят това уп-ражнение. Спринтирането развива сърдечната дейност, която увеличава притока на кръв и към хипокампуса – областта в мозъка, отговорна за умението да запомняме и да говорим. Изследване в Питс-бъргскияуниверситетустано-вило, че привържениците на спортове, свързани с аеробни упражнения, имат средно със 7% по-голям хипокампус от връстниците си, които са фенове на излежаването на дивана. Ако имаме малък хипокампус, по-вероятно е даза-бравяме имена или насрочени срещи и ангажименти.
4-ти ден
Предизвикайте умението си да балансирате
Канадско проучване установило, че възрастни хора, които практикували ходене с повдигане на тежести и упражнения за баланс в продължение на 6 месеца, са повишили уменията си да взимат решения почти с 13%. Например, докато правите някое силово упражнение, повдигнете едновременно дясната си ръка и левия си крак, за да предизвикате способността си за координирани движения. „Комплексните движения карат мозъка ви да работи по-усилено, като ангажират различни части от него“, обяснява невролог от Колумбийския университет в САЩ.
Предлагаме ви четири упражнения, които ще оформят ръцете, краката, гърба и корема ви, както и ще изострят ума ви. Правете комплекса три пъти, като повтаряте всяко упражнение по 10 пъти.
1.Балансирано повдигане на ръцете. Застанете прави с по една гиричка в ръка. Повдигнете десния крак, свит в коляното, до височината на таза, като в същото време вдигате лявата си ръка напред и нагоре, докато мине зад главата ви. Свалете крака и ръката и направете упражнението с ляв крак и дясна ръка.
2.Балеринскапозиция. Застанете с разтворени крака, като държите гирички в ръцете си, дланите са обърнати напред. Сгънете коленете, като приклекнете леко. Задръжте за малко и после се изправете, като в същото време вдигате гиричките нагоре към раменете си и се повдигате да стъпите на пръсти. Свалете ръцете, после петите и повторете.
З.Захват за координация.
Легнете по гръб с гиричка във всяка ръка, свита в лакътя и близо до гърдите. Краката са опънати, коремът – стегнат. Едновременно изпълнете следните движения: разтворете краката широко във формата на буквата V, повдигнете главата и раменете си от пода и гиричките право нагоре над гърдите си. Върнете се обратно в изходна позиция, като едновременно съберете и краката. Повторете.
4.Щъркелова поза на един крак. Застанете прави, левият крак е около 30 см пред десния, ръцете с гирички покрай тялото, дланите навътре. Свийте коленете в напад, предното коляно под прав ъгъл с глезена, задното е по-леко сгънато.
Изправете се, като в същото време свивате лактите и повдигате гиричките до нивото на гърдите си, издърпвате дясното коляно напред и го свивате под прав ъгъл с пода. Балансирайте в тази поза, след това се върнете обратно в напад и свалете ръцете.
5-и ден
Подхвърляйте топка, докато ходите
Немски учени са установили, че възрастни хора, които си подхвърлят топка от едната ръка в другата или хвърлят и хващат с една ръка в продължение на 10 мин, показват по-добра концентрация при усвояването на ново. Изследователите смятат, че вниманието се изостря при физическите умения и така се повишават умствените способности.
6-и ден
Повторете ден 3-ти с някой приятел
Изследване показва, че жените с повече социални контакти са с 26% по-нисък риск за развитие на деменция. Освен това винаги е по-добре да правиш упражнения в тандем, както и да привлечеш още някой в правия път – така и ти не се отказваш, твърдят психолозите.
7-и ден
Повторете ден 4-ти със затворени очи
Без визуална помощ мозъкът ви трябва да използва други способи, които не са ангажирани при упражненията с отворени очи. В нормалния случай е по-лесно, защото получава комбинирана информация от крайниците и зрението и така координира движенията. Сега трябва да се адаптира към новата ситуация, но това предизвикателство помага да се развие гъвкавостта му.
2-минутна гимнастика за паметта
Постоянно забравяте къде сте паркирали? Дишането през лявата ноздра може да ви помогне, твърдят индийски учени. Хора на възраст от 20 до 45 години, които практикуват тази йога техника, са с 16% по-силна пространствена памет, която се грижи за „навигацията“ ви сред паркинги и гаражи. Специалистите вярват, че има връзка между ноздрата, през която дишате, и областта на мозъка, която контролира паметта. Струва си да опитате, лесно и бързо е: Внимателно притиснете с десния палец дясната ноздра. Вдишайте и издишайте през лявата ноздра 27 пъти. Повтаряйте упражнението до 4 пъти на ден.
ЙОГА СЛИМ е най-добрият начин да отложим старостта!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!