Първо светът разбра за диетичните качества на конджак под формата на прахообразна хранителна добавка за отслабване. Днес и кулинарията се интересува от корена на растението.
В традиционната японска кухня конджак се използва като зеленчук или под формата на брашно. В Европа пък е известен като хранителна добавка, тъй като концентратът от конджак увеличава 17 пъти обема си в контакт с водата и има механичен ефект на засищане. Този корен съчетава кулинарни и здравословни качества, които го правят все по-популярен. Брашното от конджак се използва отдавна не само в Япония, но и във Виетнам, Тайланд и Китай. То се получава при смилането на предварително опечени, настъргани и изсушени корени. Японските фини спагети ширатаки по традиция се приготвят от тесто от конджак.
Ползата от конджак за диетични нужди не се състои само в ефекта на засищане, но и в малкото му съдържание на калории, както и в ниския гликемичен индекс. Глюкомананът /водноразтворим полизахарид/, който се съдържа в него, въздейства върху грелина – хормон, регулиращ апетита. Освен това конджак неутрализира абсорбираните мазнини и захари. В резултат се намалява калоричността на храната и се преодоляват гликемичните кризи, които водят до хипогликемична реакция и складиране на захарите.
Разтворимите фибри на конджак имат балансиращ и прочистващ ефект върху червата и регулират отделителната система. Те „прихващат” токсините и нежеланите вещества, като по този начин облекчават цялата храносмилателна дейност и възпрепятстват проблеми като подуването на корема и образуването на газове. Конджак има свойствата на пробиотиците, тоест активира чревната флора, която е в основата на здравия имунитет. Освен това някои изследвания твърдят, че снижава нивото на лошия холестерол и на триглицеридите в кръвта, пише сп. „Здравен журнал“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!