Ето как да предпазите вашите по-възрастни близки:
Европейско проучване приключи с изненадващата констатация, че домашните инциденти са на първо място сред причините за смърт при нещастен случай. Най-често тяхна жертва стават деца и възрастни хора, но при втората категория последствията по-често са тежки и дори фатални.
Зад всеки вид домашна злополука се крият специфични рискове, свързани с възрастта и болестите на третата възраст. Две трети от тях завършват с постъпване в болница и сериозни увреждания. Ето защо взимането на предпазни мерки е повече от необходимо.
Падания
Това са най-честите домашни злополуки. Много от тяхсе дължат повече на виене на свят и загуба на равновесие, отколкото на спъване. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се предвидят места захващане – первази, дръжка във ваната, но и на подходящо място в тоалетната, както и в душ кабината. Освен това по обичайния домашен „маршрут“ (от хола към кухнята, от спалнята към банята и т.н.) подът трябва да е освободен от неща, в които човек може да се спъне – упорита гънка на килима, малки по размер и незакрепени подови настилки, предмети с остри ръбове. Внимавайте обаче да не се презастраховате – една напълно променена обстановка също може да бъде опасна, защото смущава изработените навици. По-добре е промените да се правят една по една.
Рани
Жените се нараняват в кухнята, мъжете – докато майсторят из дома или в градината.
Понякога причината е в неподходящите уреди, друг път в загубата на мускулна сила или непознаване на техниката на работа, а най-често в липсата на достатъчно внимание.
Рисковете са кървене, инфекция на раната или обездвижване на някой крайник. Проверете всички домакински уреди и не започвайте работа, която не е по силите ви или пък ви е непозната. Първо се запознайте с правилата.
Отравяния
Те могат да бъдат три вида:
- Отравяния с медикаменти – случват се при намалено зрение, което пречи да се преброят капките например или да се разчете лекарското предписание, при самолечение или грешка в дозировката. Лесно разрешение е в предвидена за целта кутия да се оставя само необходимото дневно количество лекарства и така всеки ден. Към това може да се прибавят инструкции за взимането им, ясно написани с големи букви на лист хартия.
- Отравяния с отрови – във всеки дом има токсични продукти, които задължително трябва да са в добре затворени бутилки и флакони. Никога не махайте хартиения етикет, който съдържа информация за продукта и употребата му. Изберете подходящо място и винаги оставяйте там токсичните препарати. Избягвайте опаковки със „заключена“ капачка – те са много добра идея по отношение на децата, но при възрастните има опасност от рязко отваряне и заливане или изпръскване с продукта.
- Инцидентис електричеството
- Хранителни отравяния – внимавайте с отдавна закупените храни, гледайте срока на годност! Лош навик е да се запазват остатъци от яденето за следващите дни, но ако ви е трудно да хвърляте, поне спазвайте правилата за добро съхранение (херметически затворени кутии, чист хладилник) и не отлагайте консумацията за дълго. Да не забравяме, че с възрастта вкусовите рецептори и обонянието отслабват и човек може да не си даде сметка, че храната е развалена.
Причините могат да бъдат в износената електрическа инсталация, в лошото състояние на кабелите, на шнуровете на ютията или лампата. Опасна може да се окаже близостта на електрическата инсталация с водопровода и канала, липсата на заземяване. Всичко това трябва добре да се проверява периодично.
- Изгаряния
Поради лошо зрение или намалена чувствителност може да се стигне до два типа инциденти:
- изгаряне с нещо горещо – пламък, загряваща завивка, врели течности, лошо изолирани дръжки на домакински съдове и т.н.
- химическо изгаряне – внимавайте с продуктите против котлен камък и за отпушване на задръстени канали.
Как да си помогнем при изгаряне?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!