Аспержите съдържат значително количество от алкалоида, наречен аспарагин (алкалоидите се откриват в застенията и те са носители на жизнения принцип в тях, който им позволява да се развиват).
Аспарагинът е съставен от въглерод, водород, азот и кислород.
Когато аспержите се подлагат на термична обработка или се консервират, действието на този алкалоид се губи. Това се случва, защото водородът и кислородът се разграждат, а заедно с тях и естествените соли, които се формират от взаимодействието на алкалоида аспарагин с останалите химични елементи в състава на аспержите.
Под формата на сок аспержите могат да се използват като ефикасен диуретик (вещество, което подпомага отделянето на вода), особено когато са комбинирани със сок от моркови. Добавянето на морковения сок се налага поради силното въздействие на аспержите върху бъбреците, когато сокът от тях се приема неразреден.
Разглежданият сок може да се използва успешно при проблеми с бъбреците, както и за регулиране на функцията на жлезите с вътрешна секреция. Като съставка в определени сокове, аспержите се използват при анемия и диабет.
Сокът от аспержи помага и за разграждане на кристалите на оксаловата киселина, които се натрупват в бъбреците и мускулите в тялото. По този начин сокът може д се използва при ревматизъм, неврити и др. Ревматизмът настъпва в резултат на натрупване на прекомерно количество урея, както и на други отпадъчни продукти в организма, вследствие на консумация на месо и месни продукти.
Тъй като човешкият организъм не може да преработи напълно така наречените пълни протеини (протеини, които се получават при консумация на храни и хранителни продукти от животински произход като месо и мляко – бел. прев.), в мускулите се отлагат големи количества пикочна киселина. Продължителната употреба на „пълни протеини“ затруднява нормалното функциониране на бъбреците, както и на другите органи от отделителната система, при което се стига до невъзможност за отработване на образуващата се в организма пикочна киселина и респективно до абсорбирането й в мускулатурата. Този процес е причина за появата на заболяването ревматизъм.
Натрупването на излишни количества пикочна киселина в тялото предизвиква и някои от често срещаните заболявания на простатната жлеза. В подобни случаи се препоръчва консумирането на сок от аспержи в комбинация със сок от моркови, цвекло и краставици.
Ново откритие подкрепя идеята, че диабетът може да е вероятна причина за Алцхаймер
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!