Ароматът на нацъфтялата бяла акация е прекрасен белег на пролетта. Първата ни асоциация е с прозрачен, лек мед, който пчелите вече събират и който ще може да ни върне пролетния полъх с топлия чай през зимата.
Но бялата акация притежава и редица целебни свойства, описват от web-zdrav.ru. Нежните цветове съдържат флавоноиди, етерично масло, захари, органични киселини. Акациевото масло е богато на антранилова киселина, индол, бензилалкохол, салицилова киселина. От дървесната кора пък могат да се получат дъбилни вещества, токсичният токсалбумин-робин, фитостерин, танин.
Всички тези ингредиенти са познати във фармакологията и имат широко лекарствено приложение. Цветът на бялата акация от поколения е познат в практиките на народните лечители – помага при грип, кашлица, болки в стомаха, стомашни кръвоизливи и възпаление на пикочните пътища. В “букет” с лайка и жълт кантарион има целебен ефект при бъбречнокаменна болест и ранен стадий на хипертония.
При язва, стомашни киселини и запек народната медицина препоръчва гореща отвара или спиртна настойка, приготвена с кори от млади акациеви клонки. ВНИМАНИЕ! Кората на бялата акация съдържа токсини, затова отварите и настойките с такъв състав трябва да се правят от опитен билкар и да се приемат под лекарски контрол.
В народната медицина запарките и чайовете с цвят от бяла акация действат добре като отхрачващо средство; балансират кръвното налягане. Имат противовъзпалителен ефект, смъкват температурата.
Цветът на акацията подпомага съсирването на кръвта и спирането на вътрешни кръвоизливи; приготвените с акация топли напитки действат като диуретик и леко слабително.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!