Мускулите се уморяват бързо и много бавно си отпочиват. В началото на заболяването мускулите на очите, небцето и гърлото не могат повече да се движат свободно. Мускулната слабост на ръцете, краката, шията и тялото, увреждаща подвижността, обременява засегнатите едва по-късно.
Причини
Автоимунно заболяване, при което организмът насочва защитните си сили срещу самия себе си. Вероятно за това заболяване допринася и тимусът. Тази жлеза се намира зад гръдната кост и атрофира след пубертета. Тя е много важна за функционалната годност на имунната система.
При миастения гравис нервните импулси не се предават на мускулите, както при здравите хора.
Риск от заболяване
60% от болните са жени, 40% – мъже. Заболяването не е наследствено.
Възможни последици и усложнения
Болестта може да се прояви кризисно, постепенно да прогресира или да премине и да се прояви отново. Проблематично е, когато парализата атакува дихателната мускулатура.
Профилактика
Не е възможна.
Нужда от лекарска помощ
При всеки признак на мускулна слабост, особено при виждане на двойни образи или други проблеми с очите.
Самолечение
Не е възможно. Болните от тази болест не бива да извършват двигателни упражнения или упражнения за кондиция.
Лечение
Медикаменти
При по-леки форми на заболяването мускулната слабост може да се преодолее с медикаменти като Prostigmin или Mestinon. По-силно изразената миастения лекарят лекува с лекарства, които потискат имунната защита, например Azathioprin и/или кортизони.
Операции
Около три четвърти от пациентите се чувстват по-добре, след като им се изреже задгръдната жлеза.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!