Оказва се, че да. Не става дума само за типичните мъжки и женски заболявания, но и за спецификата на лечение.
Какъв е полът на болестта?
Много болести имат полови особености. Например заболяванията на щитовидната жлеза и захарният диабет са по-разпространени при жените. И обратно: има заболявания (например сърдечносъдовите), които се срещат по-често или се развиват по-рано при силния пол. Част от заболяванията протичат еднакво и при двата пола. Но при друга част клиничната картина е различна: например инсултите при жените протичат по-тежко, отколкото при мъжете.
Медицината винаги се е деляла на детска и за възрастни, но подходите в лечението на мъжете и жените доскоро бяха еднакви.
Неравенство
Първи биха тревога американските медици в края на XX век, когато установиха, че при абсолютно еднаква терапия смъртността от сърдечносъдови заболявания при жените расте, докато при мъжете пада. Много скоро стана ясно, че нарушенията на липидния обмен са различни за мъжкия и женския организъм и е необходимо да се лекуват с различни медикаменти. По същото време специалистите обърнаха внимание, че хирургичното лечение на коронарните артерии при жените дава недостатъчно добри резултати. Известно е, че мъжките артерии са по-големи от женските, но всички стентове (конструкции, с чиято помощ се разширяват свитите артерии) се произвеждат в един размер и просто не са подходящи за женския организъм. А всъщност от това дали стентът е правилно подбран, зависи изходът на операцията. След поредица такива открития стана очевидно, че полът на пациента е един от най-важните фактори, които лекарите трябва да имат предвид, когато назначават лечение.
Нов поглед
Докато основният проблем не беше ясно формулиран, учените се ориентираха преди всичко по представителите на силния пол, които са основният контингент доброволци в научните изследвания и при тестване на лекарства. Последните открития показват следното: благодарение на такива фактори като хормоналните особености на женския организъм, различната активност на гените и специфичната работа на ензимите, някои лекарствени средства могат да въздействат на жените по-различно, отколкото на мъжете.
Днес в САЩ и Западна Европа медиците се отнасят много сериозно към изучаването на половите особености на заболяванията. Хвърлят се много усилия и големи суми за изследвания по този въпрос. В САЩ вече е абсолютно задължително във всяка научна публикация да има сведения за половите различия. Учените трябва да набират сред доброволците достатъчно жени, за да имат реални резултати.
Знанието е сила
В крайна сметка, човекът, който назначава лекарствения медикамент и дозировката, е лекарят, затова от неговата осведоменост по този въпрос зависи изходът на лечението. Но и всяка жена трябва да знае за съществуването на тези разлики – при това не само от физиологичен, но и от психологически характер. Установено е, че когато се разболеят, жените се обръщат към лекар много по-късно от мъжете. Отначало се съветват с приятелки, роднини, със съпрузите си. Затова често се случва заболяването да не бъде овладяно навреме.
Важно е да се знае, че за жените – дори повече, отколкото за мъжете – е важен здравословният начин на живот. Природата (с помощта на хормоните) предпазва по-дълго жените и сериозните заболявания ги застигат по-късно, отколкото мъжете – към 65 години при жените и към 50 години при мъжете. Но все пак, когато болестите настъпят, при дамите те по-често протичат тежко, лекарствата въздействат по-трудно и със сериозни странични ефекти (защото обикновено става дума за по-напреднала възраст). Много е важно и лекарите, и самите пациентки да обръщат внимание на половите особености на заболяванията и свързаните с тях рискове. Например при жените пушачки, особено ако приемат противозачатъчни или са нахормонозаместител-на терапия, рязко се повишава рискът от тромбози.
Дори днес да няма отговор на много въпроси, всички трябва да знаем, че съществуват полови различия при заболяванията и лечението, а науката се занимававсе по-задълбочено с разработки в тази област.
Д-р Славчо Славчев: нарушенията на съня увеличават риска от инфаркт 5 пъти!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!