Хигиенните и дезинфекциращи гелове, използвани в болниците, не могат да се справят със супербактерията Clostridium difficile.
Бактериите Clostridium difficile могат да са много опасни за пациентите; те са до 4 пъти по-разпространени от златистите стафилококи.
Патогенните микроорганизми Clostridium difficile произвеждат токсини, които причиняват чревни възпаления и тежки диарии, дори смърт, пишат от meddaily.ru. Доскоро много хора бяха убедени, че геловете за дезинфекция убиват тези бактерии. Изследванията обаче показват, че няма по-сигурен вариант от класическото измиване на ръцете със сапун и топла вода. 30% от пациентите, станали жертва на въпросната бактерия, умират в рамките на един месец.
В една френска болница, където била направена целева проверка за Clostridium difficile, спорите на бактерията били открити върху ръцете на 24% от сътрудниците на здравното заведение. За да стане ясно колко сериозна е опасността, се привеждат описания на следните констатации:
Оказало се, че персоналът не е защитен от заразата дори ако работи с ръкавици или се дезинфекцира със спиртосъдържащи препарати. В такава ситуация най-сериозен е рискът за тежко болни и възрастни пациенти. На опасността са изложени и онези сътрудници на болницата, които се грижат за личния тоалет на пациентите, сменят бельо и правят някои от изследванията, например колоноскопия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!