Следните медикаменти в различна степен влияят на усвояването на някои хранителни вещества. Ако редовно приемате някой от тях, обърнете се към вашия лекар за съвет дали да не започнете допълнителен прием на витамини или други добавки.
- Антихипертензивните медикаменти, съдържащи хидралазин, могат да доведат до дефицит на витамин В6.
- Противогърчовите средства, съдържащи фенитоин, като например медикамента дилантин, могат да доведат до дефицит на фолати и витамин D.
- Антиацидите, съдържащи алуминиев хидроксид, могат да доведат до понижено ниво на фосфати, витамин D и фолати в кръвта. Продължителната употреба на антиациди може да понижи концентрацията на стомашната киселина до такава степен, че да се наруши усвояването на витамин В12, особено при хора над 60 години.
- Лекарствата за понижаване на холестерола, съдържащи холестирамин, който се свързва и извлича от мазнините, затрудняват усвояването на мастноразтворимите витамини А, D, Е и К, както и на В12 и фолатите.
- Диуретиците, съдържащи тиазиди или фуросемид, увеличават загубата на калий, цинк и магнезий чрез урината.
- Глюкокортикоидите могат да намалят абсорбцията на калция и да повишат отделянето му чрез урината.
- Лаксативните средства намаляват резорбцията на мастноразтворимите витамини, калция и фосфора. Стимулиращите перисталтиката лаксативи като бизакодил извличат калция и витамин D. По-добре използвайте лаксативи на основата на влакнини.
- Консумирате ли много алкохол?
Алкохолът нарушава усвояването на редица хранителни вещества, особено на витамините от група В. Хранителната добавка в случая е необходима. Освен това прекомерната консумация на спиртни напитки променя метаболизма на някои витамини като витамин А, като ги извлича от едни тъкани и те се натрупват в други. Затова при алкохолиците, които приемат тези витамини продължително и в по- големи дози, може да се стигне до интоксикация. Най-правилното решение е да преустановите употребата на алкохол. Витамините могат да забавят прогресирането на пораженията от алкохола, но не и да ги спрат.
- Анемични ли сте?
Анемията най-често се дължи на недостиг на желязо, витамин В12 или фолиева киселина. Изследването на кръвта ще уточни дефицита и вашият лекар ще ви препоръча подходящата хранителна добавка.
Плодове и зеленчуци – важно е разнообразието!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!