Хората, които са слепи по рождение, запомнят нещата по-добре от зрящите.
Незрящите имат впечатляващи вербални способности, информират от medlinks.ru. с позоваване на Sky News. Обобщението са направили изследователи от университета в британския град Бат.
Групата организирала тестове, в които се включили слепи по рождение хора, незрящи – изгубили зрението си по-късно, и доброволци с нормално зрение. Задачата на всички била да възпроизведат набор от думи. Доброволците с вродена слепота се справили най-добре от всички. Освен че възпроизвеждали най-много думи, те не правели и асоциативно заместване на някои от тях и си ги спомняли със стопроцентова точност.
Ръководителят на изследването Майкъл Прулкс смята, че късно ослепелите и зрящите правят асоциативно заместване, тъй като зрителният им опит пречи да запомнят 1:1 нещата в точния им вид. Зрителният опит влияе негативно върху точността на семантичната и епизодичната памет.
Експериментът, направен от групата на Прулкс, доказва в действие адаптивността на мозъчните дейности. При дефицит в един от информационните канали мозъкът развива компенсаторно други качества, които помагат на индивида да съхрани способността си за ориентация в пространството и времето.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!