Един от най-сериозните проблеми при лекарствата е възможното взаимодействие помежду им или дори с храната. Освен това могат да повлияят на други заболявания (различни от това, за което се приема конкретното лекарство).
- Взаимодействие медикамент-медикамент.
Приемани заедно, лекарствата (с рецепта или свободнопродаваеми), както и витамините, минералите и билките могат да взаимодействат помежду си и да предизвикат странични ефекти или да променят действието си (то най-често се засилва). Комбинацията на аспирин с варфарин, което разрежда кръвта, може да предизвика обилен кръвоизлив. В други случаи едно лекарство може да промени действието на друго. Например антиациден медикамент или желязосъдържащ препарат могат да променят действието на антибиотиците.
- Взаимодействие лекарство-храна.
Определени видове храни могат да повлияят върху ефекта на лекарствата. Например сокът от грейпфрут може да засили действието на медикаменти като калциевите блокери и сънотворни, като триазолам, защото се потиска производството на ензимите, разграждащи тези медикаменти в организма.
- Взаимодействие лекарство-заболяване.
Възможно е определено лекарство да обостри хронично заболяване, от което страдате, или да предизвика странични ефекти. Ако сте с високо кръвно налягане, което не контролирате с медикаменти, не бива да приемате деконгестанти, които допълнително могат повишат артериалното ви налягане.
За да не допуснете тези и други проблеми, съобразявайте се със следните правила за безопасна употреба на лекарствата. Те са лесни за изпълнение и могат да предотвратят допускането на сериозна грешка.
Внимавайте с лекарствата за холестерол
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!