Добавките към храната не я заместват. Обикновено здравословното хранене осигурява на организма всички необходими компоненти.
Човешкото тяло отделно трупа резерви от някои хранителни вещества. Телесните мазнини например съхраняват мастноразтворими витамини (А, D, Е и К). Калцият и другите минерали могат да се пренасочат от костите до тези места в тялото, където са необходими. Водноразстворимите витамини (B и С) не се складират в организма, затова трябва да се набавят ежедневно. Понякога е препоръчително приемането на хранителни добавки, защото те:
- Осигуряват жизненоважни вещества по време на бременност и след това. и Предотвратяват заболявания, свързани с недостига на хранителни вещества във всекидневното меню.
- Ускоряват лечението на инфекциозни болести, които увеличават потребността на организма от дадени хранителни вещества.
- Подпомагат лечението на заболявания като артрит, при които организмът се нуждае от по-голяма доза определени вещества.
- Съдействат при профилактиката или лечението на сърдечносъдовите заболявания и диабета.
На опаковките на продуктите са упоменати оптималните дозировки и процентното съдържание на препоръчителен прием на хранителни вещества (ППХВ) или примерни дневни дажби (ПДД) в една капсула или таблетка. Често най-добрият избор е универсална хранителна добавка с комплекс от витамини и минерали. Някои са по- ефикасни от други, затова търсете следните комбинации:
- Калций – с магнезий, цинк и витамин D.
- Желязо – с витамин С и мед.
- Магнезий – с калций, фосфор и витамин В6.
- Селен – на основата на дрожди с витамин А, С и Е.
- Цинк – цинков глюконат (при простуда и грип) с витамин А и мед.
- Витамин А – като смесени каротиноиди (например бета-каротин).
- Витамин В – като витамин В комплекс. т Витамин С – с флавоноиди (понякога наричани биофлавоноиди).
- Витамин Е – със смес от токофероли.
Обикновено в здравия организъм линоловата и алфалиноленовата киселина, известни като незаменими мастни киселини, се преобразуват във важни хормони и простагландини, които регулират множество процеси в човешкото тяло. Някои хора имат проблеми с трансформирането на незаменимите мастни киселини и диетолозите им препоръчват хранителни добавки с масло от вечерна иглика, ленено семе или рибено масло.
Друга популярна група хранителни добавки включва различни видове аминокиселини (молекули, които влизат в състава на белтъчините). Те играят важна роля за строежа и възстановяването на тъканите в организма. Обикновено се получават от богати на протеини храни. Хората с беден на белтъчини хранителен режим (например пълните вегетарианци) имат нужда от широк спектър от аминокиселини. Не се препоръчва приемът на хранителните добавки с редуциран набор от аминокиселини повече от няколко седмици без лекарски контрол. Аминокиселините не са подходящи за деца без предварителна консултация с лекар.
Съвети за повишаване на имунитета преди грипния сезон
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!