- Естроген. Костното вещество започва да намалява с най-бързи темпове в първите пет до десет години след настъпването на менопаузата при жените. В този период се губи близо 50% от общата маса костно вещество, което ще се загуби като цяло. Този процес може успешно да се спре или забави чрез естрогензаместителна терапия. Прилага се чрез таблетки синтетичен естроген (премарин) или лепенки, които се поставят на кожата (естрадерм). ХЗТ има и своите отрицателни страни – тя увеличава риска от рак на гърдата с около 30%, когато се прилага над 5 години. Не се препоръчва на жени, които имат фамилна обремененост или минали заболявания като рак на гърдата или ендометриума (маточната лигавица), както и жени с миома, ендометриоза, тромбоемболия и чернодробни заболявания. Възможно е естрогеновата терапия да доведе до проблеми и в случаите на заболявания на жлъчния мехур и тежка мигрена. В случай че не ви е извършена хистеректомия, прибавянето на синтетичен прогестерон към терапията с естроген е от изключително значение за предотвратяването рака на матката. От друга страна, учените наскоро установиха, че комбинираната терапия на естроген с прогестерон носи повишен риск от развитие на рак на гърдата. При жени, на които синтетичният прогестерон причинява неприятни странични ефекти, подобни на симптомите на предменструалния синдром, естественият вариант на прогестерон е за предпочитане (утрогестан).
- Селективни естрогенрецепторни модулатори (СЕРМ) – ралоксифенът (евиста) увеличава костната плътност и намалява риска от фрактури на прешлените. Друг СЕРМ, тамоксифен (нолвадекс), също предпазва костите, но е одобрен за употреба само при пациентки с рак на гърдата.
- Тестостерон. За мъжете, при които в организма не се произвежда достатъчно количество тестостерон, заместителната терапия има основна роля за лечение на остеопорозата. Тестостеронът се прилага под формата на таблетки (рестандол), лепенки (андродерм) и инжекция (сустанон).
- Бисфосфонати. Те са алтернатива на хормоналното лечение, подходящи са за мъже и за жени. Най-често предписваният от лекарите препарат е алендронат (фосамакс). Етидронат (дидронел) и ризедронат (актонел) също се прилагат при остеопороза. Всички тези лекарства могат да окажат странични ефекти върху стомашно-чревния тракт.
- Калцитонин. Това е синтетичен хормон, който регулира метаболизма на калция и спира извличането на калций от костите. Сред лекарствата за остеопороза той оказва най-малко странични ефекти (възможно е обаче дразнене на носната лигавица), но за сметка на това има най-слабо действие. Предлага се като спрей за нос (миакалцик) и инжекция (форкалтонин). Може да облекчи болките в костите.
- Калцитриол. Това е лекарствен продукт, съдържащ активен витамин D; използва се, когато остеопорозата е вследствие от употребата на кортикостероиди.
Какво прави държавата за болните от остеопороза?
В залеза на хормоните
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!