Горските плодове са изключително богати на здравословни съединения, в това число фолат, влакнини и фитохимикали, които подобряват паметта и намаляват риска от сърдечносъдови и ракови заболявания.
Полезни вещества
Антоциани – Тези естествени растителни багрила в горските плодове действат като силни антиоксиданти, неутрализирайки молекулите на свободните радикали.
Витамин С – Наред с всички останали функции, които изпълнява, този важен витамин укрепва имунната система и предпазва съединителната тъкан. Ценни източници на витамин С са ягодите и червените боровинки.
Благова киселина – Смята се, че тя ефективно противодейства на канцерогените. Оказва се, че къпините, малините и ягодите са особено богати на това съединение.
Кверцетин – За този флавоноид се смята, че играе няколко съществени роли, които включват способността му да предпазва от сърдечносъдови заболявания, рак и евентуално катаракта. Наред с това той облекчава симптомите при алергии и астма.
Кемпферол – Учените смятат, че този флавоноид, съдържащ се в горските плодове, обезврежда токсините. Освен това кемпферолът понижава „лошия“ (LDL) холестерол.
Танини – Познати още като проантоцианидини, танините в червените боровинки възпрепятстват закрепването на бактериите по стените на пикочните пътища. В момента се проучва точният механизъм, по който става това. Богати на танини са и къпините.
За максимална полза
Топлинната обработка не унищожава елаговата киселина в горските плодове. Въпреки това тя води до загубата на част от фолата и витамин С.
Порция здраве
Според някои изследвания къпините предотвратяват и компенсират възрастовосвързаните нарушения на паметта. Въпреки че все още не е уточнено какво точно се съдържа в къпините, учените предполагат, че антиоксидантните свойства на този плод предпазват мозъчните клетки от уврежданията, причинявани от свободните радикали.
Кулинарни идеи
- Правете като италианците и добавяйте ягоди към пикантни ястия с ориз, например пилаф или ризото. Нарежете плодовете на ситно и ги прибавете непосредствено преди да поднесете готовото блюдо.
- Направете си сами конфитюр от червени боровинки.
- Добавете горски плодове към зелена салата или направете салата изцяло от горски плодове и овкусете с лимонова заливка.
- Към супи и задушени ястия можете да добавите и пресни или замразени червени боровинки.
- Пригответе си сладка „пица“ за десерт: намажете една тортила с подсладено сирене рикота, поръсете с горски плодове и запечете 10 минути във фурна, загрята до 200 °С.
- Използвайте горски плодове като основа за пикантна салца, чътни или други подобни сосове.
Топ храни богати на антиоксиданти
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!