Въпреки че са необходими повече изследвания в тази област, съществуват доказателства, които показват наличието на връзка между храненето и здравето на простатата.
Изследванията сочат, че антиоксидантният минерал селен предпазва от ДХП и понижава риска от развитие на рак на простатата, което вероятно се дължи на свойствата му да защитава клетките в жлезата от увреждания вследствие на окисляването. Селенът може възпрепятства възникването на рак и също така играе важна роля за ограничаване растежа на простатния тумор, предизвиквайки апоптоза (смърт на раковите клетки).
Витамин Е действа съвместно със селена и осигурява антиоксидантна защита срещу пораженията на свободните радикали върху простатата. Предварителните изследвания сочат, че този витамин намалява концентрацията на андроген в кръвния серум, която се смята за хормоналния фактор, водещ до рак на простатата.
Изофлавонът генистеин, съдържащ се в соевите храни, може да предпази от рак и евентуално да намали растежа на тумора. Изследванията сочат, че този изофлавон ограничава растежа на раковите клетки – свойство, което вероятно се дължи на въздействието върху хормоните.
Предварителните изследвания сочат, че ликопенът намалява пораженията в ДНК на клетките в простатната тъкан и предизвиква апоп- тоза на раковите клетки.
Лабораторните изследвания показват още, че флавоноидът кверцетин подпомага профилактиката и лечението на рак на простатата. Той блокира андрогенните хормонални рецептори в простатните клетки и предотвратява нарастването на раковите. Необходими са допълнителни изследвания, за да се види дали тези лабораторни открития ще съвпаднат с резултатите от проучванията сред населението. Кверцетинът може да намали и симптомите на простатит.
Лечение на възпалена простата
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!