Излишните килограми благоприятстват развитието на диабет.
Диабетът се характеризира с повишени нива на глюкозата (проста захар, която всички клетки черпят енергия) в кръвта, което се получава в резултат на ограничена секреция и/или действие на инсулина (хормона, необходим за оползотворяване на глюкозата). Има две форми на диабет – тип 1 и тип 2. Диабет тип 2 се среща по-често и се отнася за около 90% от случаите. За разлика от диабет тип 1, който обикновено се диагностицира в детска или юношеска възраст, диабет тип 2 засяга по-възрастните хора, откъдето идва и другото му наименование – „старчески диабет“. Диабет тип 2 се развива постепенно и обикновено засяга хора над 40-годишна възраст, които са с наднормено тегло. Симптомите на захарния диабет (както е пълното наименование и на двата типа) включват често и обилно уриниране, огромна жажда, загуба на тегло, умора и повишен апетит, а така също и периодично повтарящи се инфекции, например на пикочните пътища или вагинални гъбични инфекции. Усложненията, свързани и с двата вида диабет, включват сърдечносъдови заболявания, увреждане на нервната система, загуба на зрение и бъбречни болести.
Рискови фактори
Диабетът е сложно заболяване, причината за което все още не е съвсем ясна, въпреки че и при двата типа генетичните фактори могат да играят определена роля. Освен генетичния елемент при диабет тип 2, виновници за появата му могат да бъдат наднорменото тегло и нарушенията в метаболизма. Много изследвания показват, че излишните килограми не само благоприятстват развитието на диабет, но способстват прогресията на сърдечносъдовите заболявания. При бременните жени може да се появи гестационен диабет, което ги излага на по-висок риск от диабет тип 2 в по-късен етап от живота. При по-малко разпространената форма на диабет – тип 1, имунната система погрешно атакува произвеждащите инсулин клетки в тялото, като резултатът от това е инсулинова недостатъчност.
Най-нови проучвания
Едно от последните изследвания показва, че влакнините понижават кръвната захар при страдащи от диабет тип 2. Учените са изследвали ефекта на два типа хранителни режими сред 13 пациенти с диабет тип 2. За период от шест седмици на всеки участник бил назначен хранителен режим, съдържащ умерено количество влакнини (8 г разтворими и 1 б г неразтворими), след което последвал период от нови шест седмици с високо съдържание на влакнини (25 г разтворими и 25 г неразтворими). Учените сравнили резултатите и установили, че при пациенти с диабет тип 2 хранителният режим с високо съдържание на влакнини помага за стабилизирането на кръвната захар, тъй като забавя усвояването на глюкозата.
Белите врагове на диeтaтa ти…
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!