Набавете си мощна доза витамини с отвара от шипки

Прекрасните червени плодове са истински извор на здраве. Използвани още в древността като лечебно средство, и днес са на почит в народната медици Плодовете от шипка имат благоприятен ефект при много заболявания и помага на организма бързо да възстанови силите си, особено през пролетта.

 

В 100 г плод от шипки се съдържат около 600 мг витамин С, а при някои сортове количе­ството достига до цели до 2 грама. Teзи цифри показват, че шипките са 30 пъти по-богати на витамин С отколкото лимоните. Плодовете са източник и на каротин (провитамин А), В1 и В2, както и на витамините К и Е. Високо е съдържанието и на минерални соли – най-вече калиеви, калциеви, фосфорни и магнезиеви.

 

Лечебни свойства

Традиционната тибетска медицина използва шипковия плод като лечебно средство при бъбречни заболявания, при язви, гастрити и колити, чернодробни заболявания, дизентерия сърдечни заболявания, малария и хипертония. Смята се, че шипките подобряват окислително-редукционните процеси в клетките, уплътняват капилярите, действат диуретично, влияят благоприятно на функциите за костния мозък и обмяната на веществата. У нас отвара от шипки се препоръчва за по­вишаване защитните сили на организма, при простудни заболявания, преумора, анемия, ви­сока кръвно налягане, чернодробни, бъбречни и стомашни заболявания. Много ефикасна е и при вътрешни кръвоизливи, обилна менструация, трудно зарастващи язви и рани, при счупване на костите.

Смята се, че шипките са особено полезни за укрепване на сърцето и кръвоносната система, Защото комбинацията от витамин С и оста­налите съставки стимулира образуването на червени кръвни клетки. Заради съдържанието на пектини и танини пък са подходящи и при стомашно-чревни и бронхиални заболявания, защото образуват защитен слой върху сто­машно-чревната и бронхиалната лигавица. В народната медицина шипката се използва и при болести на простатата, захарен диабет, трудно уриниране, албумин, лошо храносмила­не, атеросклероза, коклюш, главоболие, безсъние. Отварата от шипки е незаменима при пролетна умора, при състояния след тежко боледуване, при грипни заболявания и кръвоизливи. Може да се използва и за промивки пра сълзене на очите, 3а жабурене при зъбобол или кървене на венците, както и за гаргара при болки в гърлото.

 

Не само плодовете

От шипката освен плодовете се използват и семената. Отварата от тях се пие при камъни в жлъчката, бъбреците и пикочния мехур. Корените също имат приложеше – при глисти, както и за улеснение на храносмилането. А мас­лото, което се извлича от семената се използва широко в козметиката и ароматерапията. Шипковото масло поддържа оптимален баланс на мастните киселини и водата в нашата кожа. То е превъзходно хидратиращо средство, което бързо прониква в кожата и възстановява баланса на влагата. От друга страна има възстановяващ ефект и при белези, изгаряния, акне и дерматити като стимулира образуването на нови здрави тъкани. Известно е и със своя подмладяващ ефект.

 

Как да си направим шипково вино?

500 г сушени шипки се почистват добре а се на­ставят в дамаджана. Вари се сироп от 4 литра вода и 1 кг След като ври 5 минути му се добавя 1 ч л лимонтузу. Оставя се да поизстине и когато е хладък с него Се заливат шипките. Съдът трябва да има възможност да диша. Държи се на стайна температура десетина дни, след което се прецежда се и се налива в плътно затворени бутилки.

 

Ако не знаете

Най-подходящо е да се берат през септем­ври, без да се чака пълното им узряване, защото тогава са най-богати на витамин С. След бране плодовете трябва веднага да се изсушат. Съхраняват се най-добре на хладно, сухо и тъмно място.

 

Ето как имунната система става наистина здрава!

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *