Когато човек е на 22-30 години, все още съвсем не мисли за пенсиониране. Но се оказва, че не е лошо да се грижим за пенсионните си години отрано, като при всяко напускане на работа взимаме нужните документи. Обърнахме се за ориентир и съдействие към г-н Милко Герганов, собственик на счетоводна фирма, която се занимава и с пенсионно осигуряване.
– Какви документи, свързани с пенсионирането, трябва да взимаме при напускане на всяко работно място, независимо от нашата възраст?
– Задължение на работодателя е да издаде УП-2 и УП-3 (удостоверения за пенсиониране), в срок до 30 дни от прекратяване на правоотношението или – в 14-дневен срок от искането на осигуряваното лице. Тези документи са необходими, защото може след време фирмата да фалира, да изчезне като правен субект. Разплащателните ведомости трябва да се пазят 50 години по закон, затова ако фирмата приключва своята дейност, трябва да ги предаде в НОИ или да ги даде на своя правоприемник – нова фирма. Но за да сте спокойни при евентуално такова развитие на нещата, трябва да си вземете тези два образеца и да ги съхранявате до момента на пенсиониране. Трудовата книжка също се оформя задължително.
– Ако нямаме УП от някоя фирма, трудовата книжка не е ли достатъчна?
– В трудовата книжка се отразява само основната заплата и времето, през което работникът е получил трудов стаж. УП-2 показва осигурителния доход и може да се изберат най-подходящите месеци – това дава възможност да се изчисли първият коефициент за пенсията. УП-3 доказва осигурителния стаж. Двата документа се допълват и са различни по своето предназначение: ако загубим трудовата книжка, УП доказва стажа. И обратно: ако УП се загуби, правилно оформената трудова книжка също може да докаже стажа. Но по отношение на осигурителния доход, трудовата книжка е недостатъчна. За да се изчисли пенсията, се преглеждат всички документи и се изчисляват два коефициента – К1 и К2. Специалист може да ви насочи кой период (от 36 последователни месеца) е най-подходящ за основа на пенсията ви. К1 е коефициент, който се изчислява от годините до 01.01.1997 – от 15 последните години трябва да се изберат 3 (от 36 последователни месеца). Другият коефициент К2 е от 01.01.1997 г. до момента – в НОИ има информация какъв е осигурителният ви доход и се гледа целият период, всички месеци с натрупване. Преценява се кой коефициент е по-изгоден и пенсията се изчислява по него.
– На какво още трябва да обръщаме внимание при напускане?
– Можете да направите справка в сайта на НАП – там може да проверите имате ли осигурителни вноски. Ако има пропуски от страна на работодателя, трябва да подадете молба в Инспекцията по труда и оттам ще изискат от работодателя да попълни липсващите осигурителни вноски. И искам да допълня нещо важно: дори да не са направени осигурителните ви вноски, НОИ не отказва да признае трудовия ви стаж, а започва процедура, с която търси парите от работодателя.
– Как се удостоверява стажът по време на майчинство?
– Всичко това е отразено в НОИ: отразено е и в трудовата книжка, и при работодателя, и в други документи (например ако майката е студентка), акта за раждане на детето…Всички тези документи са достатъчно условие да се признае трудовият стаж по време на майчинството.
– А необходимо ли е наистина да си купуваме годините, през които сме били студенти, за да ни се водят като трудов стаж?
– Това вече се преценява, когато дойде моментът за пенсиониране – като се види дали е достатъчен трудовият стаж. Ако не е достатъчен, тогава може да се плати времето на следването.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Блажени са верващите! След десетина години ще стават бунтове в тая скапана държавица понеже много малко хора ще са направили трудовия стаж за пенсия.