Конюнктивитът често е сигнал за друго заболяване

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Неприятното усещане за чуждо тяло в очите, паренето и сърбежът, зачервяването, трудното отлепване на клепачите след сън – това са симптомите на конюнктивита.

Какви видове има?

Според произхода и причина­та съществуват много разно­видности на това заболяване, но най-често то води със себе си друга болест. Самостоятел­но може да се прояви единс­твено когато е причинено от бактерии.

Къде можем да се заразим?

Навсякъде – у дома, на ра­ботното място, в градския транспорт. Достатъчно е да докоснем очите си с мръсни ръце. Инкубационен период няма. Най-често първо се за­разява едното око, а по-късно заразата се предава и на дру­гото. Започва сълзене, паре­не, сърбеж, зачервяване.

Кой го провокира?

Освен бактерии конюнктиви­тът може да се породи и от вируси. Тогава той протича тежко и има опасност да се превърне в хронично заболя­ване. Появяват се кръвоизливи по конюнктивата, клепачите подпухват, отделящият се сек­рет ги слепва. Не е задължи­телно да пострада и второто око. Вирусният конюнктивит е силно заразен и се предава по битов път. Инкубационният му период е 7-10 дни.

Защо трябва да вземем мерки веднага?

Дори най-леката форма на за­боляването може да премине в гнойна, ако не се лекува. При гнойния конюнктивит секретът от очите става жълто-зеленикав. Често срещана причина за него е наличието на гонорея (трипер). Инфек­тирането става при докосване с ръка на очите след допир с генитален секрет – свой или чужд, или се качва от гени­талиите към очите по кръвен път. Ако причина за конюн­ктивита е гонорея, болестта протича с обща отпадналост и висока температура. Поня­кога подсказва за наличието на хламидия, като конюнкти­витът може да е единственият симптом на тази инфекция. Протича с обилна секреция, парене, усещане за чуждо тяло. Възможен е пробив на роговицата и вътреочна гной­на инфекция.

Кога и кого атакува?

Конюнктивитът може да се появи като съпътстващо забо­ляване при дифтерия при деца между 1 и 4 г. Не е изключено да се изявява напълно самос­тоятелно или като pеакция от засегната носоглътка. При дифтерия отоците, болката и зачервяването от конюктивита са много силни.

Ако заболяването е хронично?

Пациентите с хроничен лек конюнктивит – парене, съл­зене, чувство за чуждо тяло, без болка и отоци, са много. Когато е доказано, че те ня­мат друго остро заболяване, обикновено се касае за проб­леми със зрението. Други при­чини може да са хормонални смущения, липса на витами­ни, прекаляване с цигарите, работа в замърсена среда и лошо осветление. В по- редки случаи конюнктивитът е алергична реакция. То обикновено преобладава бежът. Той може да се активира при ядене на определена, храна, пиене на лекарства, от грим и изобщо козметика, от полени, акари, перушина домашни животни.

Може ли претоварването на очите да доведе до  конюнктивит?

Напълно възможно е продължителната работа или  игра с компютър, нощното  шофиране, излагането на вятър и студ да доведат до него.

Как да се пазим?

Перфектната хигиена е най- сигурното средство. Никога не бива да пипаме очите си, ако ръцете ни не са абсолютно чисти. Ако все пак се заразим, трябва непременно да се консултираме със специалист тъй като не можем сами да преценим дали той не води със себе си и друго заболяване.

 

 

 

 

 

 

Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *