Техният размер представлява една трета от милиметъра, но алергенният им потенциал е феноменален, така както и скоростта, с която се размножават. Акарите са първата причина за респираторни алергии като астмата и ринита, освен това предизвикват конюнктивит и очни алергии. Виновни са всъщност не самите акари, а техните изпражнения и разлагащите им се тела.
Какво трябва да се направи?
Най-важна е борбата с влагата и с прекалената топлина. Акарите обичат съчетанието от тези две условия, които често са неизменно свързани в домовете ни през зимата.
Всички помещения трябва да се проветряват в продължение на поне 10-15 минути дневно, а температурата в тях не бива да надвишава 19-21 градуса. В дома на човек, който страда от алергия, трябва да се избягват всички източници на влага – съхнещо пране, овлажнител за въздуха, растения, аквариуми…
Погрижете се за спалното бельо. То е любимото място на акарите, защото в чаршафите и завивките се отделя човешка топлина и влага, а освен това може да се намери и храна – малки люспи от мъртва кожа. Специалистите не препоръчват употребата на препарати против акари, защото те дразнят дихателните пътища.
Какво не трябва да се допуска?
Натрупването на прах в спалното помещение е опасно, защото там могат да се настанят огромно количество акари. Това става не само по етажерките и други хоризонтални плоскости, но и по пода, който поне веднъж седмично трябва да се почиства с прахосмукачка и влажна кърпа.
Полезни съвети
- Завивките и възглавниците не трябва да съдържат пера или вълна, за предпочитане е да са синтетични. Перете ги на всеки три месеца, а чаршафите и калъфките – най-малко на две седмици.
- Можете да облечете матрака на леглото в предпазен херметически плик, каквито вече се продават в някои магазини. Не забравяйте да го перете два пъти годишно.
- Поставете матрака върху скара, а не върху цялостна, облечена в плат плоскост.
- В спалнята не слагайте на пода килим или мокет. Най- добре е да има паркет, но ако това е невъзможно, дори линолеумът е по-подходящ от тъканите постелки.
- Поставяйте дрехите си в затворени шкафове.
- Прибирайте играчките на детето в големи кутии или кошове с капак.
- Избягвайте да трупате много книги и малки предмети по етажерките.
- Премахнете тежките завеси и ги заменете с леки, защото се поддържат много по-лесно.
- Не трупайте много плюшени играчки в детското легло – и акарите много ги обичат.
сп. „Здравен журнал”
Лесни идеи да предпазим здравето си у дома – мухъла
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!