Лятната ваканция свърши и е време децата, малки и големи, да се върнат в класните стаи. А когато дойдат и първите резултати, които не отговарят на очакванията ви като родители, трябва да се реагира бързо. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да преодолеете временния неуспех и да връчите на детето си „ключовете“ на успеха!
Всички са различни!
Всички деца гледат с любопитство на заобикалящия ги свят и обичат да научават неща за него. Но методите на обучение са специфични за всяко от тях. Все по многобройни са случаите, при които децата не могат да следват този ритъм. Да, те обичат да научават нови неща, но не непрестанно! Други „специалисти“ по компютрите или любители на телевизионните предавания се отегчават от училището. Всички те рискуват да попаднат в трудна ситуация рано или късно. Поради посредствените си резултати те се чувстват недооценени от семействата си. Ролята на родителите е да ги убедят в обратното и да им помогнат да преодолеят този временен неуспех.
Понятие за време
Понякога поради лоша организация учениците имат чувството, че училището никога не свършва – точно приключвате една домашна и се появява друга. И тъй като мечтаят единствено да отидат да играят, не се концентрират много върху това, което правят и губят три пъти повече време от необходимото. Научете ги да преценяват колко време наистина им трябва за определена задача. Дори да се лъжат в началото, впоследствие с радост ще открият, че не целите им вечери и уикенди са им заети от уроци и домашни.
Проблем с методиката
Невъзможно е децата да получават добри оценки, ако не си знаят уроците! По-голямата част от тях дори не знаят как да подходят. Тук вие, родителите, трябва да помогнете на своя малчуганда открие своя метод за учене: слухов (детето възприема информацията, ако някой друг му я чете), зрителен (възприема я, като я гледа) и писмен (възприема я, като я пише). Оставете го да избере по кой начин най-добре и лесно възприема нещата и така ще си възвърне доверието в собствените интелектуални способности. Някои деца, претендирайки че това, което трябва да се научи, е трудно, молят възрастните да учат едва ли не вместо тях! Това е техният подход да останат „малки“: също както едно дете се облича само, мие се, храни се, така трябва да привикне на автономия и в учебните задължения.
Възстановяване на доверието в себе си Много често подобряването на отношенията деца-родители, както и на тези учители-ученици, променя дори ситуации, които изглеждат безизходни. Затова не се колебайте да се срещате с преподавателите! Ако в час детето ви не се чувства уверено в себе си – ваше задължение е да го окуражите. В противен случай то остава с впечатлението, че „нищо не си струва“! Избягвайте да поставяте твърде високи цели!
Освен тези съвети, можете да прибегнете и до контролирано учене, при което децата правят домашните си в присъствието на възрастен, който може да им помогне и да ги насочи.
Всеки случай, разбира се, трябва да се третира индивидуално. Най-важното е да не забравяте от време на време да го поздравявате и да му напомняте колко го цените и се гордеете с него!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!