Полипите в носа всъщност са доброкачествен тумор, който започва да расте в носните кухини, след това се спуска надолу и закрива дихателния проход. Това не само затруднява дишането, но води до хронична умора, а понякога и до понижаване на слуха. За да не пропуснете момента за отстраняването им, запомнете първоначалните симптоми и непременно посетете специалист:
- Болният почти не може да диша през носа и това не се оправя с капки и спрейове.
- Обонянието се понижава, после напълно изчезва.
- Храната става напълно безвкусна.
- Полипите създават благоприятна среда за бактерии и болният започва да отделя слузести гнойни секрети.
- Често страда от простуди и грип.
- В някои случаи възниква усещането за чуждо тяло в носа.
- Много от страдащите се оплакват от главоболие или болка в носните кухини.
Полипите в носа се образуват заради хронични заболявания, предизвикани от инфекции: синузит, фронтит, ринит. Ако страдащият не е предприел своевременно лечение, възпалителният процес става хроничен. Лигавицата се опитва да се пребори с инфекцията и отначало се справя успешно. Но ако дълго време не се започне адекватно лечение, нейните сили се изтощават. Организмът се опитва да се справи с възпалението, не успява и точно тогава се разрастват полипите, които пречат на нормалното дишане. Същото се случва, ако човекът страда от полиноза, от бронхиална астма и други алергични заболявания. Те стават причина за възпалението и принуждават лигавицата да увеличава размерите си. Нарушава се носната структура. По-нататък – възпаление – затруднено дишане – появяване на полипи.
МЕТОДИТЕ НА ЛЕЧЕНИЕ: МЕДИКАМЕНТОЗНИ И ХИРУРГИЧНИ
Но за съжаление все по- често хората се обръщат към специалист, когато полипите вече са големи. В този случай лекарствата са безсилни, необходима е операция. Тя може да се проведе по няколко начина. Съществува един стар метод, при който полипите са „измъкват“ с примки. Процедурата е болезнена, може да се усложни с кръвотечение, два дена се налага болният да ходи с тампони в носа. Но това не е основният недостатъчна такава операция, защото в случая се „издърпва“ не само полипът, но и част от здравата лигавица. Това не намалява възпалението, точно обратното – често дава „свободен път“ на бактериите и вирусите да навлизат в организма. Освен това с помощта на примки е невъзможно да се проникне дълбоко в носните кухини: докторът премахва само тези разраствания, които се виждат с просто око. Затова полипите израстват наново и например след 6 до 12 месеца се налага да се повтори операцията. Сами виждате, че тази операция е слабо ефективна, но все още на някои места се прилага.
ПРЕМАХВАНЕТО С ЛАЗЕР ИМА ЛИ НЕДОСТАТЪЦИ
Най-ефективен и щадящ метод за отстраняването им е т.нар. ендоскопска ендоназална хирургия.
При тази процедура или операция да я наречем, от полипа рязко се изпарява водата и той бързо намалява обема си: фактически остава само една обвивка, която лесно се премахва. Операцията отнема 15-20 минути. Тя е безкръвна и практически безболезнена. Няма нужда дори да постъпвате в болница за такава операция. Достатъчно е да се подложите на преглед и да се съгласите на амбулаторна процедура. Но и този метод си има два сериозни недостатъка. Първо тези операции са подходящи само за тези пациенти, които имат по.един малък полип в носа. Ако полипите са много, не очаквайте добър резултат. И второ, лазерният лъч не може да отстрани полипозната тъкан, която е навътре в носната кухина. След такова лечение полипите често се появяват отново.
Най-ефективният и щадящ метод за отстраняване на полипите е ендоскопската ендоназална хирургия. По време на такава намеса се използва ендоскоп. Благодарение на това хирургът има възможност да огледа всички части на носната кухина, в т.ч. и околоносните. И тогава максимално да изреже разрасналата се тъкан. Полипът се изрязва с ювелирна точност, без да засяга здравите участъци.
Ендоскопските операции се извършват под местна упойка, но може и с пълна – в зависимост от желанието на пациента. Кървенето при пълна упойка е минимално.
След операцията се налага оставането в болницата до 3 дни, но не съжалявайте за „изгубеното“ време. Защото ендоскопската операция ще ви накара да забравите за полипите за няколко години. А при правилно по-нататъшно лечение полипите въобще няма да се появят.
Вижте как реално изглеждат полипите в носа:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!