Този листен зеленчук е прочут предимно с високото си съдържание на желязо, но това далеч не е най-важното му качество. Той предлага много повече!
Спанакът е истинско съкровище от хранителни вещества, изключително полезни за здравето. Може би дори все още не познаваме всичките му добродетели.
Освен желязо, магнезий, калций, витамин С и витамини от група В, както и много други фитохимични елементи, предпазващи от рак, спанакът съдържа под формата на хлорофил концентрирана слънчева енергия и е богат на фолиева киселина и лутеин.
Фолиевата киселина участва в образуването на аминокиселини, които изграждат всички живи клетки, и в синтезата на ДНК. Освен това благоприятства регенерирането на червените кръвни телца, зарастването на тъканите и доброто функциониране на имунната система, фолиевата киселина играе съществена роля в метаболизма на мозъка и нервната система, особено на нервните трансмитери. Смята се, че тя предпазва от някои форми на рака. А недостигът от нея благоприятства появата на депресия.
Лутеинът влияе благоприятно на зрението, като предпазва от катаракта и макулна дегенерация. Освен това той има предпазващ ефект срещу рака на дебелото черво. Тъй като не се синтезира в организма, лутеинът трябва да се набавя с храненето.
Съдържанието на витамин С в спанака зависи от сезона и е най-високо през зимата. Под влияние на окисляването количеството му намалява — за 24 часа с 30%, а за 48 часа с цели 70%! Омърлушеният вид на листата говори за слабо съдържание на ценния витамин.
Внимание: нитрати!
За спанака и другите зеленчуци те са важни хранителни вещества, състоящи се от азот и кислород. Попаднали в човека с храната, водоразтворимите нитрати в значителна част се отделят непроменени чрез бъбреците. Но бактериите в храносмилателната система са способни да преобразуват част от тях в други съединения – нитрити. Те от своя страна могат да се свързват с белтъчни вещества, образувайки нитрозамини, за които се приема, че имат канцерогенен ефект. Парниковите зеленчуци са едни от основните източници на нитрати. Затова винаги трябва да се предпочитат градинските. Мийте продължително листата на спанака под течаща вода и ги консумирайте скоро след като сте го купили. Изхвърляйте първата вода от варенето. Дръжките и по-дебелите жилки трябва да се отстраняват. Продължителното нагряване на вече сготвеното ястие от спанак води до по-голяма вероятност от превръщането на нитратите в нитрити.
Любопитно
Американската лекарка Хейзъл Парселс (1889-1996) разказва как, когато била на 41 години, специалистите й предрекли фатален край поради заболяването й от туберкулоза. Тогава тя решила да промени начина си на хранене и започнала да консумира спанак под всякакви форми. След 3 месеца състоянието й се подобрило и тя почувствала прилив на енергия, а след още 6 била напълно излекувана. Самата лекарка отдала изцелението си на високото съдържание на фолиева киселина и витамини от група В в спанака. В последствие Хейзъл Парселс станала световно известна с основаните от нея центрове по здравословно хранене. Починала на 106-годишна възраст.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!