След това я предават на биотехнолога Валентина Атанасова. Тя изолира, обработва и замразява пробите, което трае няколко часа. В тази връзка всяка родилка, желаеща да стане доброволен донор, подписва информирано съгласие и получава информация за какво могат да бъдат използвани стволовите клетки и какви заболявания лекуват. Надеждността на всеки донор е гарантирана, защото преди това от майката се вземат проби за изследвания на СПИН, сифилис, хепатити и други бактериални и вирусни инфекции. Прави се изследване и за съвместимост, защото дарените стволови клетки са предназначени за алогенна трансплантация. Годните трябва да отговарят на определени критерии, което изисква валидирането на технологията по вземането, обработката, тестването и съхранението им да се извърши върху 50 единици кръв от пъпната връв, коментира доц. Анастасия Михайлова, контролираща качеството в банката. Съхранените доброволно дарени стволови клетки ще бъдат използвани за лечение на деца с онкохематологични проблеми, разяснява проф. Наумова. Затова колкото по-голяма е банката, толкова по-голяма е и вероятността да се намери подходящ донор за нуждаещ се пациент. По тази причина е важна и психологическата дейност, свързана с убеждаването на майките, смята д-р Мария Атанасова.
И бебетата могат да спасяват живот
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!