Наистина ли растителните масла са по-вредни от животинските? Ето какво казват фактите
Маслата от семена като рапица и слънчогледово олио обикновено се използват в направата на преработени храни. Сега някои хора, придържащи се към здравословния начин на живот казват, че избягват маслата от семена, твърдейки, че омега-6 мастните киселини в тези масла са токсични и причиняват възпалителения.
Робърт Ф. Кенеди, младши, номинираният от администрацията на Тръмп да управлява Министерството на здравеопазването и човешките услуги, също обвини маслата от семена като една от „движещите причини за епидемията от затлъстяване“ в скорошен пост в Instagram.
Потребителите на социалните медии често наричат маслата от семена „Омразната осморка“. Тази група включва масла от рапица (рапица), царевица, соя, слънчоглед, памучно семе, шафран, гроздови семки и масла от оризови трици. Много популярни хора, които са против маслото от семена, често публикуват видеоклипове от магазини за хранителни стоки, насърчавайки последователите си да избягват всеки артикул с тези масла.
Но за много хора е трудно да избегнат маслата от семена. Тези масла преобладават в преработените храни, които съставляват 60% от типичната диета на средностатистическия човек. Обичайните продукти като чипс, пуканки и хляб често съдържат слънчогледово или соево масло.
„Много ултрапреработени храни са с по-ниска хранителна плътност, но самото масло наистина е излишно демонизирано“, казва Джуди Д. Саймън регистриран диетолог в Медицинския център на Университета на Вашингтон.
„Смяташе се, че наситените животински мазнини са нездравословни“, казва Кенеди в публикация в Instagram. Консумирането на прекомерно количество наситени мазнини може да повиши нивата на „лошия“ холестерол, увеличавайки риска от сърдечни заболявания и инсулт.
Трябва ли да избягвате растителните масла от семена, за да поддържате здравословна диета?
Полезни или по-скоро вредни са растителните масла от семена?
Полиненаситените мазнини включват омега-3 и омега-6. Мазната риба съдържа повече омега-3, докато маслата от семена съдържат повече омега-6.
Диетичните насоки препоръчват намаляване на наситените мазнини в полза на ненаситените. Американската сърдечна асоциация също препоръчва консумацията на мононенаситени и полиненаситени мазнини, като тези, които се съдържат в маслата от семена.
„Изследванията през годините ни показват, че консумацията на полиненаситени мазнини всъщност е свързана с по-нисък риск от смъртност от сърдечно-съдови заболявания и рак. Доказано е, че те имат положителни свойства за здравето“, казва Саймън.
Противно на твърденията в социалните медии, проучванията показват, че диетичният прием на омега-6 (линолова киселина) не повишава възпалителните маркери в кръвта. Линоловата киселина може действително да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Възможно ли е животинските мазнини да са по-полезни?
Маслата от семена, както всички мазнини, осигуряват 9 калории на грам, докато източниците на протеини и въглехидрати осигуряват 4 калории на грам.
Прекомерната консумация на калорични храни, включително тези, съдържащи масла от семена, може да допринесе за калориен излишък и, впоследствие, наддаване на тегло.
„Голяма част от критиките към маслата от семена произтичат от широкото им използване в ултра-преработени храни, като пържени закуски, печени продукти и бързо хранене, които са с високо съдържание на калории, с ниско съдържание на хранителни вещества и лесни за прекомерна консумация. Цялостният хранителен модел, а не наличието на масла от семена, е това, което допринася за наддаването на тегло.
Използването на телешка лой, например, също е опция. Телешката лой е вид топена мазнина за готвене, направена от мастни тъкани на крави. Съдържа предимно наситени и мононенаситени мастни киселини и само малко количество полиненаситени мазнини.
Маслата от семена са с ниско съдържание на наситени мазнини. Една супена лъжица рапично масло съдържа по-малко от 1 грам наситени мазнини, а същото количество слънчогледово олио има 1,36 g, но една супена лъжица телешка лой има над 6 грама наситени мазнини.
С други думи, 3 супени лъжици телешка лой почти биха достигнали препоръчителните 20 g наситени мазнини на ден. Американската сърдечна асоциация препоръчва ежедневните наситени мазнини да се поддържат дори по-ниски, не повече от 13 грама.
Лойта и маслото са по-издръжливи на топлина поради високото съдържание на наситени мазнини, което е устойчиво на окисляване по време на пържене. Но окисляването е по-малък проблем от високото съдържание на наситени мазнини.
Хората, които искат да избягват маслата от семена, имат други избори, като зехтин, масло авокадо и фъстъчено масло, но те често са значително по-скъпи.
Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!