Производителите на ваксини осигуриха препоръчаните от СЗО ваксинални коктейли. Ваксиналната съставка A(H1N1) гарантира защита на 55% от децата, 80% от възрастните и на 61% от лицата в напреднала възраст, съставката A(H3N2) – съответно на 95% и 90%, а съставката В – на 71-76%. Ваксините са от типа инактивирани, с протективен ефект за период от около една година.
При децата се налага реваксинация след около един месец. Защитният ефект се изразява в пълна липса на клиничните прояви на грипа или по-лекото му и по-кратковременно протичане.
Наред с това СЗО препоръчва за семейна профилактика и профилактика в колективи на учреждения, предприятия, учебни заведения и др. химиопрофилактика с химиотерапевтици от две групи съединения, различаващи се по своята химическа структура и механизъм на противовирусно действие:
- медикаменти, атакуващи протеин М2 на грипен вирус А;
- инхибитори на ензима невраминидаза на грипни вируси А и В. Касае се за провеждане на т.нар. екстрена профилактика – прием на противогрипни химиопрепарати през инкубационния период на заболяването, т.е. при контактни с болен от грип. Следва да се изтъкне римантадин – високоефективен инхибитор на репликацията на грипен вирус А и особено на варианта А(НЗ- N2), причинител на над 90% от заболяванията от епидемичен грип след 1968 г. Профилактичната му доза е дневно 1-2 таблетки от 50 мг при лица над 7-години.
Римантадин е препоръчван от СЗО основен химиопрепарат за лечение на грип, т.е. при болни с проявена клиника: мълниеносно (внезапно) начало, съответстващо на френската дума „gripper“ (сграбчвам) – с висока температура (разтрисане), силно главоболие и болки в мускулите, последвано от кратък „светъл“ период и последваща (на 2-ия ден) проява на доминираща симптоматика от пораженията в дихателния тракт. Колкото по-рано стартира терапията с римантадин (по схемата 1 -ви ден: 3×2 табл.; 2-ри ден: 2×2; 3-ти ден: 2×2; 4-ти ден: 2×1; 5-ти ден: 2×1), толкова по-бързо се прекъсва тежко протичащият ход на инфекцията в бронхиалното дърво и се предотвратяват усложненията, дължащи се главно на т. нар. оксидативен стрес, водещ до увреждане на малките съдове (артериоли и капиляри), като се гарантира изграждането на стабилен имунитет срещу реинфекция.
Химиопрофилактиката и терапията на заболяването от грип задължително следва да се назначава от личния лекар. Самолечението, особено с антибиотици и др. препарати, е грешка, понякога с непредвидими последици. Антибиотиците са без какъвто и да е ефект върху вирусното размножаване.
Чл.-кор. проф. д-р Ангел С. Гълъбов, дмн вирусолог, експерт на СЗО
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!