Моля да поясните каква е разликата между невралгия и неврит?
Ирина Ангелова – Велико Търново
Невралгията е заболяване на сетивните и смесени нерви, при което липсват анатомични изменения в тях, а клинично се изявява с изтръпване и болки В крайниците. Невритът се свързва с възпалителна реакция на нерви, като при тях се откриват структурни изменения, а клинично се наблюдават не само болки и изтръпвания, но и влошаване на сетивните и двигателните рефлекси и трофични прояви. Между невралгията и неврита, респективно невропатията, не съществува принципна морфологична разлика, тъй като продължително дразнене при невралгиите може да доведе до структурни болестни изменения, Включително и до възпаления на нерва, коренчетата или съответните ганглии.
Най-голяма диагностична стойност за разграничаване на невралгията от неврита има стимулационната електромиография, с която могат де се доловят измененията в нервната проводимост още в начален стадий. Изследването е от групата на функционалните, не е агресивно, при него няма облъчване и болки. Това е и един от малкото диагностични методи, който може да даде прогноза за развитие на процесите или заболяванията..
ВНИМАНИЕ!
Полиневропатията представлява възпалително заболяване на Периферната нервна система. При него могат да бъдат увредени коренчетата на нерва непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити), на нивото на големите нервни сплитания (плексити) или периферните нерви (неврити). При засягане на повече от един нерв се касае за палиневрит.
Най-често възпалението се причинява от вируси и локални инфекции. Болните от диабет и хронично употребяващите алкохол нерядко страдат от увреждане на периферните нерви.
Честа причина за увреждаме на коренчетата, непосредствено при излизането им от гръбначния мозък са шипове на отделни прешлени, прекарани счупвания В областта на гръбнака, дискова херния и др.
В зависимост от мястото на засягането болните се оплакват от болки, които започват встрани от прешлените и се разпространяват към шията, гръдния кош, ръцете или краката. При засягане на повече нерви са налице болки – спонтанни и такива при натиск в областта на съответните нерви. Наблюдава се намалена чувствителност. Необходимите в случай на полиневропатия функционални изследвания са ЕМГ (електромиография) и ЕНГ (електроневрография). Те дават информация за степента на увреждане на мускулите и нервните коренчета.
Лечението започва с прилагането на обезболяващи и противовъзпалителни. Ако липсва добър ефект, се прилагат стероидни препарати. След преминаването на острия стадий се предписват лекарства, улесняваща нервното предаване и възстановяващи функцията на периферните нерви. Широко приложение има физиотерапията. Тя е различна в острия и хроничния стадий, затова трябва да се прилага от специалист-физиотерапевт. Особено добри резултати дава комбинираната лазерна и ултразвукова методика, провеждана по строго определена схема.
НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВАТ МАСАЖИ!
Колкото по-рано болните се консултират с невролог и започнат лечението, толкова по-голяма е Вероятността заболяването да се ограничи или да се излекува напълно.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!